Rozmrozili robaki sprzed blisko 42 tys. lat, a te... ożyły

Technologie
Rozmrozili robaki sprzed blisko 42 tys. lat, a te... ożyły
Wikipedia.org/Сайга20К/Uniwersytet Moskiewski

- Badania pokazują, że organizmy wielokomórkowe mogą przetrwać długi okres w warunkach naturalnej kriokonserwacji - cytuje "The Siberian Times" jednego z naukowców, którzy uczestniczyli w rozmrożeniu 300 nicieni. Wiek robaków ocenili nawet na 42 tys. lat. Rosyjscy i amerykańscy naukowcy po przebadaniu nicieni ogłosili, że dwa "dają oznaki życia". Oba są płci żeńskiej.

Oba "ożywione" robaki pochodzą z Jakucji, będącej najzimniejszym regionem Rosji. Jeden z nich, znaleziony w wiewiórczej dziupli na zboczu w dolnym biegu rzeki Kołyma, ma - zdaniem ekspertów - ok. 32 tys. lat. Naukowcy badali ten teren starając się odtworzyć tamtejsze arktyczne siedlisko wygasłego wełnianego mamuta.


Wiek drugiego - znalezionego w wiecznej zmarzlinie nad rzeką Ałazeją - oszacowano na 41,7 tys. lat.

 

Obecnie nicienie te są najstarszymi żyjącymi zwierzętami na Ziemi. Do życia powrócono je w laboratorium Instytutu Fizykochemii i Biologicznych Problemów Gleboznawstwa Uniwersytetu w Moskwie. Oba są płci żeńskiej.

 

- To oczywiste, że odkrycie może mieć naukowe i praktyczne znaczenie dla pokrewnych dziedzin nauki, takich jak kriomedycyna, kriobiologia i astrobiologia - stwierdził jeden z członków zespołu naukowego.

 

 

The Siberian Times

grz/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze