Polacy skazani za rasistowski atak. Pobili Polkę, bo spotyka się z Anglikiem

Świat
Polacy skazani za rasistowski atak. Pobili Polkę, bo spotyka się z Anglikiem
Google Maps

Sąd w Hull na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii skazał czterech Polaków: braci Tomasza T. i Roberta T., Ernesta B. i Łukasz Ch. na kary od 1,5 do ponad 3 lat więzienia za rasistowski atak na Polkę Olivię Johnson, jej angielskiego chłopaka Kierana Busha i jego ojca. Zdaniem skazanych, ich rodaczka spotykając się z Anglikiem jest "zasługującą na śmierć dz**ką".

Wyrok dotyczy zdarzenia z 16 lipca 2017 roku. Jak relacjonował podczas procesu prokurator,  ok. godz. 23 na ulicy Granville Street w Hull czterech Polaków - 30-letni Tomasz T. jego 28-letni brat Robert, 27-letni Ernest B i 32-letni Łukasz Ch. - zaczęło wygrażać i przeklinać po polsku przed domem rodziny Bushów.

 

Pomogli sąsiedzi

 

Wyszedł do nich 50-letni Mark Bush. Ponieważ nie mógł się porozumieć z mężczyznami, więc aby tłumaczyć do grupy dołączyła 17-letnia Olivia. To ona miała zostać nazwana przez Polaków "dz**ką" uprawiającą seks z Anglikiem. Jak stwierdzili, z tego powodu "zasługuje na śmierć".

 

Mężczyźni mieli zaatakować Olivię; najpierw ją pobili, a gdy upadła Tomasz T. miał - według prokuratury - trzymając się rękoma maski samochodu "skakać po głowie" nastolatki. Mark Bush był w tym czasie bity, kopany, został też raniony w nogę potłuczoną butelką po piwie. W bójce ucierpiał też Kieran, który wybiegł pomóc ojcu i swojej dziewczynie.

 

Polacy uciekli dopiero, gdy z pomocą rodzinie Bushów przyszli sąsiedzi.

 

Natychmiastowe pozbawienie wolności

 

Zatrzymani Polacy, nazwani przez lokalne media "polskim gangiem" mieszkali przy jednej ulicy. Przyznali się do winy. W czwartek sąd w Hull skazał Roberta T. na 3 lata i 9 miesięcy więzienia, jego brata Tomasza na 3 lata i 3 miesiące. Łukasza Ch. na 20 miesięcy, a Ernesta B. na 18 miesięcy pozbawienia wolności.

 

- To był bardzo brutalny, paskudny i agresywny incydent, jaki zobaczyli  zwyczajni ludzie o godz. 23 w piątkowy wieczór. Takie zachowanie jest oburzające, decyzja nie może być inna niż natychmiastowe pozbawienie wolności - mówił sędzia Mark Bury podczas odczytywania wyroku.

 

Brytyjskie media publikują wizerunki i pełne dane skazanych Polaków. Internauci z kolei zwracają uwagę, że z wpisu Tomasza T. na jego koncie na Facebooku wynika, iż jest w związku z kobietą o azjatyckim pochodzeniu.

 

Hull Live, The Sun

jm/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie