Nie żyje najstarszy człowiek na świecie - Japonka, która miała 117 lat

Świat
Nie żyje najstarszy człowiek na świecie - Japonka, która miała 117 lat
www.guinnessworldrecords.com

Miyako Chiyo miała 117 lat, a do księgi rekordów Guinnessa została wpisana zaledwie na kilka dni przed śmiercią. W kwietniu w tym samym wieku zmarła poprzednia rekordzistka Nabi Tajima, mieszkanka miasta Kikai w prefekturze Kagoshima na wyspie Kiusiu - także uchodziła za najstarszą osobę na świecie, odkąd we wrześniu ubiegłego roku zmarła inna 117-latka - Violet Brown z Jamajki.

Informację o śmierci sędziwej Japonki podała w piątek japońska agencja informacyjna Kyodo. Chiyo urodziła się 2 maja 1901 roku w Wakayamie na południu Japonii, a zmarła 22 lipca 2018 roku w wieku 117 lat i 81 dni w Jokohamie. Jak mówiła, swoją długowieczność zawdzięcza jedzeniu sushi i węgorzy oraz spokojnej, gadatliwej naturze. Jej hobby była kaligrafia.

 

Oficjalny tytuł najstarszego człowieka na świecie nadany przez "Księgę Rekordów Guinnessa" przejęła po Misao Okawie, która zmarła w 2015 roku również w wieku 117 lat. "Księga Rekordów Guinnessa" nie wskazała jeszcze jej oficjalnej następczyni.

 

 

Nie wszystkie osoby w tak zaawansowanym wieku uzyskały certyfikację Biura Rekordów Guinnessa. 21 kwietnia w wieku 117 lat i 260 dni zmarła również Nabi Tajima, mieszkanka miasta Kikai w prefekturze Kagoshima na wyspie Kiusiu, uchodząca za najstarszą osobę na świecie. Japonka została uznana za najdłużej żyjącą osobę na świecie we wrześniu, gdy na Jamajce w wieku 117 lat umarła Violet Brown - poprzednia nieoficjalna rekordzistka.

 

Tuż po śmierci Tajimy działająca w Stanach Zjednoczonych Grupa Badań Gerontologicznych (Gerontology Research Group) wydała na wieść o śmierci Japonki komunikat, w którym stwierdziła, że najstarszą kobietą na naszej planecie została Chiyo Yoshida, również Japonka, mieszkająca w prefekturze Kanagawa na południe od Tokio. 2 maja miała skończyć 117 lat. Jednak takiej osoby nie wymienia Wikipedia ani na liście 100 najstarszych Japończyków wszech czasów, ani w innym zestawieniu żyjących japońskich superstulatków.

 

Teraz jednak Ministerstwo Zdrowia Japonii poinformowało, że najstarszą obywatelką tego kraju jest Kane Tanaka urodzona 2 stycznia 1903 roku, która mieszka w domu opieki w Fukuoka. Liczy dokładnie 115 lat i 206 dni i podobno jest w dobrym stanie - zdarza jej się jeszcze grać w gry planszowe, szczególnie upodobała sobie grę Othello znaną także pod nazwą Reversi i w dalszym ciągu może samodzielnie chodzić.

 

Z kolei najstarszym mężczyzną jest obecnie 113-letni Masazo Nonaka, który przez wiele lat prowadził restaurację, a obecnie czyta gazety, ogląda pojedynki samurajów i zawody sumo oraz bawi się ze swoimi dwoma kotami w domu opieki. Twierdzi, że swoją długowieczność zawdzięcza jedzeniu słodyczy.

 

W Japonii żyje dziś 69 tys. osób w wieku ponad 100 lat. Większość z nich - 60 tys. - to kobiety.

 

Najdłużej w historii żyjąca osobą o udokumentowanym wieku była Jeanne Calment z Francji, która zmarła w 1997 roku w wieku 122 lat.

 

CNN, Daily Star, polsatnews.pl

jm/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie