133 kandydatów na sędziów SN. Najwięcej chętnych do Izby Dyscyplinarnej

Polska
133 kandydatów na sędziów SN. Najwięcej chętnych do Izby Dyscyplinarnej
Polsat News

Do Krajowej Rady Sądownictwa do piątku po południu wpłynęły 133 kandydatury na sędziów Sądu Najwyższego - poinformowało Biuro KRS. Najwięcej - 61 kandydatur - wpłynęło dotychczas na wakaty w Izbie Dyscyplinarnej SN.

Z danych przekazanych przez Biuro KRS wynika ponadto, że na wakaty w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych wpłynęły dotąd 44 kandydatury, w Izbie Cywilnej - 24, a na wakat w Izbie Karnej - cztery kandydatury.

 

Blisko 50 kandydatur wpłynęło od sędziów - w tym 16 od sędziów sądów rejonowych (w tym 13 do Izby Dyscyplinarnej), 16 sądów okręgowych, 13 sędziów apelacyjnych i trzech wojewódzkich sądów administracyjnych. Kolejne ponad 50 kandydatur wpłynęło od zawodów prawniczych: adwokatów (23), radców prawnych (25) i notariuszy (osiem zgłoszeń). Zgłosiło się także 15 pracowników naukowych, trzech kandydatów z Prokuratorii Generalnej oraz 11 prokuratorów - w przypadku prokuratorów wszystkie zgłoszenia do Izby Dyscyplinarnej.

 

- Poszczególnymi wnioskami zajmą się zespoły KRS i przedstawią rekomendacje całej Radzie, a cała KRS będzie podejmowała decyzje na posiedzeniu plenarnym - powiedział  rzecznik prasowy KRS sędzia Maciej Mitera. Dodał, że najbliższe kolejne posiedzenie KRS jest zaplanowane od 18 września.

 

44 wakaty

 

W końcu czerwca w Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta Andrzeja Dudy o wolnych stanowiskach sędziego w SN. Zgodnie z obwieszczeniem, do objęcia są łącznie 44 wakaty sędziowskie. Zgodnie z ustawą o SN, każda osoba, która spełnia warunki do objęcia stanowiska sędziego SN, może zgłosić swoją kandydaturę KRS w terminie miesiąca od dnia obwieszczenia.

 

Jak wskazano w obwieszczeniu do objęcia przewianych jest siedem wolnych stanowisk w Izbie Cywilnej SN. W Izbie Karnej SN wolne jest jedno stanowisko. W Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych przewidziano 20 stanowisk do obsadzenia, a w Izbie Dyscyplinarnej 16 stanowisk.

 

Zgłoszenia do poniedziałku


Termin na zgłoszenie kandydatur upływa 29 lipca, ale jest to niedziela i - jak poinformowało Biuro KRS - kandydatury będą przyjmowane jeszcze w poniedziałek 30 lipca, poza tym część może wpłynąć pocztą - na ostateczne podsumowanie trzeba więc będzie poczekać najprawdopodobniej do drugiej połowy przyszłego tygodnia.

 

Jak informowała w czerwcu KRS kandydaturę zgłasza się przez złożenie karty zgłoszenia kandydata na wolne stanowisko sędziego SN we wskazanej w obwieszczeniu izbie oraz dołącza się do niej - z wyjątkiem gdy kandydatem jest sędzia albo prokurator - informację z Krajowego Rejestru Karnego dotyczącą kandydata oraz zaświadczenie stwierdzające, że jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków sędziego.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze