Prezydent podpisał nowelizację ustaw sądowych

Polska
Prezydent podpisał nowelizację ustaw sądowych
Polsat News

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw. Sejm uchwalił ją w ubiegłym tygodniu, a Senat przegłosował w nocy z wtorku na środę. W nowelizacji chodzi m.in. o zmiany procedur wyboru I prezesa SN i kwestie obsady stanowisk w tym sądzie. Nowelizacja została tez już opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Ustawa nowelizuje osiem ustaw, m.in. o Sądzie Najwyższym, sądach powszechnych i Krajowej Radzie Sądownictwa.

 

Określa m.in. kompetencje prokuratora generalnego do delegowania prokuratorów oraz do wyrażenia zgody na dalsze zajmowanie stanowiska przez prokuratora, który ukończył 65 lat; uprawnienia prezesa sądu do podziału czynności w sądzie, w tym skutkujących przeniesieniem sędziów i asesorów do innych wydziałów.

 

W nowelizacji uregulowano zasady wyboru i przedstawienia Prezydentowi przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN kandydatów na Pierwszego Prezesa SN.

 

Senat przyjął ustawę z błędem


Sejm uchwalił ustawę 20 lipca i jeszcze tego samego dnia przekazał ją do Senatu.


W nocy z wtorku na środę mimo protestów opozycji i wniosku o odrzucenie nowelizacji, Senat przyjął ustawę. Okazało się, że zawiera ona błąd legislacyjny. Dotyczy on przepisu, który osobom uczestniczącym w konkursie na sędziego SN daje możliwość uzupełnienia dokumentów w ciągu siedmiu dni. Ustawa odsyła do art. 31 par. 2a, ale takiego paragrafu w tym artykule nie ma. Według biura legislacyjnego Senatu "usterka nie ma istotnego wpływu na regulacje dot. SN".

 

Jak wyjaśniono na stronie prezydent.pl, "do Kancelarii Prezydenta RP w dniu 25 i 26 lipca 2018 r. wpłynęły wyjaśnienia Szefa Kancelarii Sejmu Pani Agnieszki Kaczmarskiej, Biura Legislacyjnego Sejmu oraz Krajowej Rady Sądownictwa. Z przedstawionych stanowisk wynika, że przepis ten, pomimo zaistnienia błędu, nie budzi  jednak wątpliwości natury konstytucyjnej".

 

Przepisy nowelizujące ustawy o KRS i SN mają wejść w życie w dniu następującym po dniu ogłoszenia, czyli w piątek. Pozostałe przepisy nowelizacji mają natomiast wejść w życie po upływanie 14 dni od ogłoszenia z wyjątkiem zmian w ustawie o komornikach, których termin wejścia w życie określono na 1 stycznia 2019 r.

 

polsatnews.pl, PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie