Śledczy z Wadowic badają sprawę śmierci Polki i jej dziecka w Grecji

Polska
Śledczy z Wadowic badają sprawę śmierci Polki i jej dziecka w Grecji
PAP/EPA/VASSILIS PSOMAS

- Prokuratorzy z Wadowic zbadają sprawę śmierci w Grecji polskiej turystki z dzieckiem. We wtorek tamtejsi śledczy wszczęli śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci - podał w środę prokurator Krzysztof Dratwa z krakowskiej prokuratury okręgowej.

Dwoje Polaków: matka i 9-letni syn, mieszkańcy miejscowości Wysoka koło Wadowic, przebywali na wakacjach organizowanych przez biuro podróży Grecos. Oboje utonęli podczas ewakuacji z hotelu w związku z trwającymi w Grecji pożarami. W pobliżu miejscowości Mati zatonęła łódź z 10 osobami różnych narodowości, wszyscy zginęli.

 

Prokurator Dratwa informując, że wszczęto śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci zaznaczył, że jest to "wyjściowa" kwalifikacja. - W miarę pozyskiwania materiałów zbadamy inne okoliczności, np. wysłania turystów bez sprawdzenia bezpieczeństwa. Pożary szaleją w Grecji od dłuższego czasu, więc kierowanie tam turystów może mieć różny aspekt. To postępowanie być może również będzie prowadzone pod tym kątem. Możliwa jest zmiana kwalifikacji lub jej rozszerzenie - powiedział Krzysztof Dratwa.

 

Dodał, że w tej sprawie polscy śledczy skorzystają z międzynarodowej pomocy prawnej. Chodzi m.in. o protokoły sekcyjne. - W Polsce zabezpieczone natomiast zostaną dokumenty związane z wyjazdem, przesłuchani zostaną jego organizatorzy, a także członkowie rodziny ofiar, w tym mąż, który obecnie przebywa w Grecji i jest pod opieką konsularną - mówił Dratwa.

 

Śledztwo zostało wszczęte przez prokuraturę z Wadowic niezwłocznie po uzyskaniu informacji o śmierci i potwierdzeniu tożsamości ofiar.

Za nieumyślnego spowodowanie śmierci grozi kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie