Ślubu nie było, bo pana młodego aresztowano za zabójstwo, choć miał alibi

Polska

Łukasz Rudnik z Wielunia niesłusznie spędził w areszcie 35 dni pod zarzutem zabójstwa młodego mężczyzny. Pomówił go świadek będący w chwili zdarzenia pod wpływem alkoholu. Rudnik miał alibi, ale śledczy nie uwierzyli jego narzeczonej. Para z powodu aresztowania musiała odwołać zaplanowany ślub i wesele. 11 tys. zł zaoszczędzone na wesele pan Łukasz wydał na adwokata.

Do brutalnego morderstwa w Wieluniu doszło  23 maja. Napastnik zaatakował  idącego ulicą Przemysława K. Wbił mu nóż w brzuch. Mimo natychmiastowej reanimacji, nie udało się go uratować.


- Nie było to na tle rabunkowym. Mężczyzna czekał przy bloku, mieszkańcy okolicznych bloków mówią, że to była zemsta - opowiada Natalia Ptak, dziennikarka "Ilustrowanego Przeglądu Powiatu".

 

"Policja nakazywała mi się przyznać"


Wieluńscy policjanci już dzień po zabójstwie ogłosili sukces. Według nich zbrodnię popełnił Łukasz Rudnik. Aresztowano go i przewieziono do miejscowej prokuratury. Tam usłyszał zarzuty. W domu została narzeczona w zagrożonej ciąży oraz półroczna córka i pięcioletni pasierb.


- Było wiele takich sytuacji, że policja nakazywała mi się przyznać. Jak można się przyznać do czegoś, czego nie zrobiło? - pyta Łukasz Rudnik.


- Zapytałam: gdzie narzeczony? Powiedzieli, że został zatrzymany za morderstwo. Ugięły się pode mną nogi, byłam pewna, że Łukasz jest niewinny. Przeżyliśmy półtora miesiąca koszmaru, musiałam z dziećmi chodzić na policję,  dopytywać się o narzeczonego - wspomina w rozmowie z reporterem "Interwencji" Katarzyna Sułkowska, narzeczona pana Łukasza.

 

Odmówiono mu przyznania obrońcy z urzędu


Pan Łukasz informował, że w chwili zabójstwa był w domu. Potwierdziła to także jego narzeczona. Wskazywał, że na monitoringu zabezpieczonym przez śledczych widoczny jest inny mężczyzna. Mimo to trafił do aresztu w Sieradzu. Na dodatek odmówiono mu przyznania obrońcy z urzędu, choć sam za około 1800 złotych utrzymuje miesięcznie całą rodzinę.


- Tak mi zniszczono psychikę, że chciałem się przyznać. Wożono mnie na czynności. Tutaj w Wieluniu policja zrobiła wizję lokalną, w biały dzień. Ludzie się pozbierali, stali i patrzyli, a ja w kajdankach. Ofiary nigdy nawet nie widziałem. Byłem bezsilny, nie wiedziałem, jak wytłumaczyć, że jestem niewinny - wspomina Rudnik.

 

- W tej sprawie kluczowe znaczenie, na tym etapie śledztwa miały zeznania bezpośredniego, naocznego świadka, który bez cienia wątpliwości wskazał sprawcę zabójstwa - informuje Jolanta Szkilnik z Prokuratury Okręgowej w Sieradzu.


- Podejrzany zaprzeczał, ale sąd i prokuratura pytali go o ewentualne powody pomówienia. Sąd takich powodów nie ustalił - dodaje Jacek Klęk z Sądu Okręgowego w Sieradzu.

 

Oskarżenie oparto jedynie na zeznaniu pijanego świadka


Kilka dni temu śledczy zatrzymali 64-letniego Ryszarda W. Ten przyznał się do morderstwa i opisał ze szczegółami przebieg napadu. Pana Łukasza wypuszczono z aresztu. Mężczyzny nikt nawet nie przeprosił za 35 dni niesłusznego pobytu za kratkami.


- Wesele miałem zaplanowane, umowy podpisane z orkiestrą, kamerzystami, goście zaproszeni. Wesele nie odbyło się, sami złożyliśmy z narzeczoną wzajemną przysięgę po wyjściu z aresztu - opowiada pan Łukasz.


Okazało się, że prokuratura oparła oskarżenie pana Łukasza jedynie na zeznaniu świadka zdarzenia. Co ciekawe w uzasadnieniu umorzenia postępowania przeciwko panu Łukaszowi z 29 czerwca ta sama prokuratura napisała już, że świadek nie jest wiarygodny. Dlaczego? Bo w momencie zdarzenia był pijany.


- Myślę, że świadek wskazał mnie, bo syn sprawcy jest ojcem jego bardzo dobrego kolegi. Krył znajomych - mówi pan Łukasz.

 

Prokurator: Panu Łukaszowi wyjaśniono wszystkie okoliczności 


Reporter: - Dlaczego nikt nie przeprosił pana Łukasza do tej pory?


Jolanta Szkilnik, Prokuratura Okręgowa w Sieradzu: - Panu Łukaszowi w chwili zwolnienia zostały wyjaśnione wszystkie okoliczności i dane, które spowodowały takie zdarzenia z jego udziałem, jak ogłoszenie zarzutów, przeprowadzenie czynności, w konsekwencji jego aresztowanie.


Reporter: - Ale to nie jest odpowiedź na moje pytanie.


Jolanta Szkilnik, Prokuratura Okręgowa w Sieradzu: - Wszystkie elementy, które dotyczyły jego sytuacji, były panu Łukaszowi wyjaśnione.


- Należy mu się słowo przepraszam, ale to nie kwestia prawna, a moralna. Przyzwoitość nakazuje. Prokuratura, nie twierdzę, że specjalnie, ale wyrządziła temu człowiekowi krzywdę - ocenia prof. Piotr Kruszyński, prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Odłożył na wesele, wydał na adwokata


Nie wiadomo, kiedy teraz odbędzie się odwołany ślub pana Łukasza i pani Katarzyny. 11 tysięcy złotych odłożone na zorganizowanie uroczystości rodzina musiała zapłacić adwokatowi. Aresztowany niesłusznie mężczyzna zapowiada walkę o odszkodowanie od Skarbu Państwa.


- W mojej rodzinnej miejscowości rodzicom powiedzieli, że spłodzili mordercę. Mam żal do sądu, prokuratury i policji. Zniszczyli mi życie. W domu zainstalowałem kamerę, bo boje się, że jak będzie znów zajście, to będę musiał udowodniać, że byłem w domu - mówi pan Łukasz.


Interwencja

grz/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie