Senat jeszcze we wtorek może głosować nad nowelami ustaw sądowych

Polska
Senat jeszcze we wtorek może głosować nad nowelami ustaw sądowych
Polsat News

- Drugim punktem posiedzenia Senatu będzie nowelizacja ustaw m.in. o Sądzie Najwyższym i ustroju sądów; po zakończeniu debaty i ewentualnym posiedzeniu komisji, odbędzie się głosowanie - poinformował we wtorek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Decyzję o tym, że drugim punktem posiedzenia Senatu będzie nowelizacja ustaw m.in. o Sądzie Najwyższym i ustroju sądów podjął Konwent Seniorów - poinformował marszałek. Jak dodał, po zakończeniu debaty nad tym punktem i ewentualnym posiedzeniu komisji, odbędzie się głosowanie nad nowelą ustaw sądowych.

 

Senacka komisja zarekomendowała w poniedziałek całej Izbie przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustaw m.in. o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze. Odrzucenia nowelizacji chcą senatorowie PO, którzy przekonywali m.in., że jej przyjęcie będzie oznaczało domknięcie procesu "podporządkowywania władzy politycznej organów władzy sądowniczej".

 

Zmiany przewidują m.in., że Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN będzie wybierało i przedstawiało prezydentowi kandydatów na I prezesa SN niezwłocznie po obsadzeniu 2/3 liczby stanowisk sędziów SN, a nie - tak jak obecnie głosi przepis - dopiero, gdy obsadzone są niemal wszystkie stanowiska.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie