Watykański dziennik o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. "Pozwoli rządowi mianować sędziów"

Świat
Watykański dziennik o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. "Pozwoli rządowi mianować sędziów"
PAP/Marcin Obara

Watykański dziennik "L'Osservatore Romano" odnotował w niedzielnym wydaniu przyjęcie przez Sejm nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Podkreślił, że projekt wywołał "szeroką dyskusję" między siłami politycznymi w Polsce.

Na drugiej stronie gazety, w dziale informacji z zagranicy, w depeszy "Głosowanie w Polsce za reformą Sądu Najwyższego" napisano: "Polski parlament uchwalił definitywnie ustawę, która pozwoli rządowi mianować członków i prezesa Sądu Najwyższego".

 

Dziennik zaznaczył, że nowelizacja musi zostać podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 

"Zdaniem opozycji to śmiertelny cios dla wymiaru sprawiedliwości"

 

"Rozporządzenie wywołało szeroką dyskusję między siłami politycznymi. Partia Prawo i Sprawiedliwość twierdzi, że ustawa jest ważnym krokiem naprzód, by uczynić system sądowniczy bardziej wydajnym i usunąć ostatnich sędziów, którzy pozostali z czasów komunistycznych" - relacjonuje "L'Osservatore Romano".

 

Następnie informuje: "Jednak według opozycji nowa ustawa wyraźnie osłabia autonomię sądownictwa. W czasie głosowania posłowie opozycji określali nowelizację jako śmiertelny cios dla polskiego wymiaru sprawiedliwości".

 

"Krytyka z Brukseli"

 

"Krytyka płynie też z Unii Europejskiej. Bruksela z tego powodu wszczęła postępowanie naruszeniowe przeciwko Warszawie" - zaznacza dziennik z Watykanu.

 

W depeszy odnotowuje się następnie, że Andrzej Duda "przedstawił projekt referendum w sprawie nowej konstytucji, by skonsultować z obywatelami kwestie począwszy od przyznania nowych uprawnień prezydentowi po prymat prawa narodowego nad europejskim".

 

Referendum, dodaje gazeta, miałoby odbyć się 10 i 11 listopada.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie