Metamorfoza cywila w funkcjonariusza. Zobacz, jak wygląda trening w Szkole Policji w Słupsku

Polska

Słupska Szkoła Policji jest jedną z największych w Polsce. 14 km od morza, na olbrzymim zamkniętym terenie odbywają się szkolenia zawodowe podstawowe dla przyszłych policjantów. Ponad 700 słuchaczy każdego dnia przechodzi rygorystyczne szkolenia, by stać się gotowymi do służby funkcjonariuszami. Reporterka Polsat News spędziła dwa dni w szkole w Słupsku, poznając kulisy szkolenia.

Rano musztra aby się trochę rozruszać. Później śniadanie - to chwila na rozmowę z kolegami i pobudzenie się kawą z mlekiem. Następnie apel, na który nie można się spóźnić, bo dostaje się karę. Zazwyczaj jedno, dwa okrążenia wokół placu. Po śniadaniu przez cały dzień odbywają się zajęcia teoretyczne i praktyczne. Nie ma zmiłuj. Trzeba mieć siłę na ćwiczenia w pododdziałach zwartych, symulacje odbijania zakładników z zadymionych pomieszczeń i wiele innych.

 

Pierwsze rezygnacje już po kilku dniach


Nie można zapomnieć o wykładach. Tam również trzeba wykazać się wiedzą. Gdy zbliża się wieczór, tuż przed snem jest czas na przemyślenia. Czy to miejsce jest dla mnie? Czy się nadaję?


Jak mówi komendant szkoły insp. Jacek Gil, pierwsze rezygnacje są już po kilku dniach, bo niewiele osób przygotowanych jest na funkcjonowanie w zhierarchizowanej grupie.


- To jest zderzenie się człowieka, który funkcjonował swobodnie, nikt mu nie wydawał poleceń, nikt mu nie mówił, co ma robić. To jest ten pierwszy moment, gdzie oni to muszą przetrawić. My tutaj oczekujemy zmotywowania do ciężkiej solidnej pracy, a przede wszystkim też do pomocy drugiemu człowiekowi - wyjaśnia insp. Gil.

 

Najbardziej zmienia się psychika słuchacza


Po półrocznym pobycie słuchacz nie tylko potrafi strzelać, obezwładniać napastnika czy egzekwować prawo. Najbardziej zmienia się jego psychika. Wzrasta pewność siebie, odpowiedzialność za innych, pojawia się chęć ochrony słabszych, potrafi słuchać poleceń.


Reportaż Karoliny Daczkowskiej pokazuje metamorfozę, jaką przechodzi cywil po trafieniu do szkoły, by po jej opuszczeniu stać się pełnoprawnym funkcjonariuszem. Są już gotowi, by pełnić służbę, choć jeszcze nie całkiem samodzielnie, a pod okiem starszego, doświadczonego policjanta.

 

Polsat News

Karolina Daczkowska/grz/ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze