Planował zamach podczas koncertu Eltona Johna. 19-latek z Londynu skazany na dożywocie

Świat
Planował zamach podczas koncertu Eltona Johna. 19-latek z Londynu skazany na dożywocie
pixabay/public domain

19-letni Haroon Syed został w poniedziałek skazany przez brytyjski rząd na dożywotnie pozbawienie wolności za planowanie zamachu terrorystycznego, który mógł nastąpić podczas koncertu Eltona Johna 11 września ub.r. w londyńskim Hyde Parku. Skazany może ubiegać się o przedterminowe zwolnienie po 16,5 roku.

Pochodzący z zachodniego Londynu Syed przyznał się w trakcie zeznań, że od kwietnia 2016 roku przygotowywał zamachy. Schwytano go po serii rozmów, które prowadził przez internet z podstawionymi agentami brytyjskich służb w sprawie zakupu w internecie materiałów wybuchowych i broni.

 

Szukał gęsto zaludnionych miejsc

 

Jak wykazało sprawdzenie jego historii wyszukiwania, zbierał także informacje na temat gęsto zaludnionych miejsc w Londynie, by dokonać masowego zamachu za pomocą ładunku wybuchowego z gwoździami lub broni maszynowej.

 

Rozważał między innymi miejsce, w którym odbywał się koncert Eltona Johna zorganizowany w rocznicę zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku na wieże World Trade Center w Nowym Jorku oraz popularną ulicę handlową Oxford Street.

 

Zradykalizował się po aresztowaniu brata

 

Brat 19-latka, również inspirowany działaniami IS, 23-letni Nadir Syed został w czerwcu ub.r. skazany na dożywocie za planowanie w 2014 roku ataku przez obcięcie głowy w okolicy Niedzieli Pamięci (Remembrance Sunday), upamiętniającej wkład brytyjskich żołnierzy i państw Wspólnoty Narodów w zwycięstwo w dwóch wojnach światowych.

 

Z zeznań złożonych przed sądem w trakcie trwającego kilka miesięcy procesu wynika, że to właśnie aresztowanie Nadira Syeda było przyczyną radykalizacji młodszego z braci, który związał się z radykalną i zdelegalizowaną w Wielkiej Brytanii grupą Al-Muhajiroun.

 

Planowany zamach był jednym z osiemnastu, jakim brytyjskie służby zdołały zapobiec na terenie Wielkiej Brytanii od 2013 roku.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie