Bodnar: upublicznienie danych policjanta może być dla niego zagrożeniem

Polska
Bodnar: upublicznienie danych policjanta może być dla niego zagrożeniem
TOK FM

- Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że upublicznienie imienia i nazwiska policjanta w takiej sytuacji, może powodować zagrożenie dla tego policjanta. Atmosfera w społeczeństwie i sposób reagowania społeczeństwa jest czasami taki, że powoduje więcej szkody, niż pożytku - powiedział w TOK FM Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

RPO pytany był w TOK FM o to, czy poseł PO Michał Szczerba zrobił słusznie ujawniając nazwisko funkcjonariusza, który miał brutalnie potraktować jednego z demonstrantów przed Sejmem.


- Mam pewne wątpliwości związane z dwoma okolicznościami. Po pierwsze, jest orzeczenie Sądu Najwyższego, które mówi o tym, że funkcjonariusz policji ma prawo do poszanowania wizerunku, prawo do poszanowania prywatności, szczególnie, jeśli nie jest policjantem angażującym się na co dzień w sprawy publicznego znaczenia - powiedział Bodnar.

 

"Sam bardzo przeżywam to, co się dzieje w wymiarze sprawiedliwości"


Jak podkreślił, "to są sytuacje, które powodują wielkie napięcie w społeczeństwie. Rozumiem ten stres, bo sam bardzo przeżywam to, co się dzieje w wymiarze sprawiedliwości, radykalizm przeprowadzanych zmian, tę pełzającą rewolucję, która się odbywa na naszych oczach. Rozumiem, że jest chęć sięgania po środki, które w danym momencie wydają się skuteczne".


- Ale tym bardziej musimy brać pod uwagę konsekwencje naszych działań i to, jakie mamy instrumenty jako poseł. Można spisać tożsamość (policjanta - red.) i potem podjąć interwencję, jeśli jest się osobą publiczną - tłumaczył Bodnar.


"Policjant ma określone zadania do wykonania"


Rzecznik zaznaczył, że "policjant ma określone zadania do wykonania, jest w ramach określonej formacji, ma wykonywać rozkazy przełożonych".


Jak dodał, możliwość odmówienia wykonania rozkazu jest bardzo wąsko zdefiniowana w ustawie o policji. - Policja to nie jest formacja, od której się oczekuje na co dzień głębokiego zastanowienia się nad każdą czynnością, która jest podejmowana - podkreślił.

 

Michał Szczerba (PO) podał na Twitterze dane osobowe policjanta, który, według polityka, pobił jednego z protestujących w piątek przed Sejmem. Policjant, którego dotyczyły wpisy w internecie po piątkowym zabezpieczeniu manifestacji przed Sejmem, złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, sprawę bada departament prawny MSWiA.

 

TOK FM, polsatnews.pl

prz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie