Polscy strażacy pomagają Szwedom w gaszeniu pożarów. "Jesteście bohaterami"

Polska
Polscy strażacy pomagają Szwedom w gaszeniu pożarów. "Jesteście bohaterami"
KGPSP

"Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy" - napisało MSWiA na Twitterze. O pomoc polskich strażaków zwróciły się władze Szwecji w związku z pożarami spowodowanymi przez falę upałów.  

W akcji gaszenia pożarów biorą udział głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 wozów z każdego z tych województw). Dodatkowo wspierają ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP (9 ratowników i 4 samochody).

 

Straż jest dobrze przygotowana i ma doświadczenie w gaszeniu tego typu pożarów

 

Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak zwrócił uwagę na to, że polscy strażacy są najliczniejszą grupą, która wspomaga Szwedów i do tego bardzo dobrze wyposażoną. - Mamy ze sobą wszystko, namioty, wyżywienie i najnowocześniejszy sprzęt - podkreślił. Jak zapowiedział strażacy będą gasić pożar lasów i torfowisk. - Mamy w tym doświadczenie, gasząc takie pożary w Polsce - powiedział.

 

Szwedzi szczęśliwi z pomocy polskich służb. Nazywają ich "bohaterami"

 

Filmy, na których pokazano, jak witano w Szwecji polskich strażaków można obejrzeć m.in. na Twitterze MSWiA. Na nagraniach widać stojących na wiaduktach ludzi z polskimi flagami, którzy pozdrawiają przejeżdżający konwój strażaków. Polskich funkcjonariuszy witają również ich szwedzcy odpowiednicy, używając do tego m.in. podnośników.

 

 

 

Minister ds. społecznych Szwecji Anniki Strandhaell: "Jesteśmy tak szczęśliwi, że przychodzą i pomagają nam".

 

Na słowa szwedzkiej minister odpowiedział premier Mateusz Morawiecki: "Zawsze chętnie służymy pomocą naszym przyjaciołom".

 

 

Strażacy są zaskoczeni tak serdecznym przyjęciem w Szwecji. - Przeszło to nasze najśmielsze oczekiwania. To szok dla kolegów, którzy brali już udział w misjach zagranicznych. To coś, co nas mobilizuje do działania. Wiemy, że szwedzkie media są zainteresowane pomocą polskich strażaków i podają trasę przejazdu, dlatego tak wiele osób wita nas po drodze. Strażacy chcą teraz jak najszybciej dojechać na miejsce, aby rozpocząć gaszenie pożaru – powiedział Frątczak.

 

Akcja gaśnicza rozpocznie się w poniedziałek

 

Ze wstępnych planów wynika, że grupa polskich strażaków ma być gotowa do rozpoczęcia akcji gaśniczej w najbliższy poniedziałek. Strażacy są przygotowani na dwutygodniową akcję; mają swój sprzęt logistyczny, kwatermistrzowski, wyżywienie, a także paliwo. Na miejscu rozbiją także swoją bazę operacyjną, która powstanie z namiotów, które zabrali ze sobą.

 

Wyjazd do Szwecji związany jest z oficjalną prośbą tamtejszych władz, które za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności zwróciły się o wsparcie ratownicze w walce z pożarami lasów. Pożary są skutkiem fali upałów, z którymi od kilku dni zmaga się cała Skandynawia.

 

Europejska jedność w trudnych chwilach

 

Europejski Mechanizm Ochrony Ludności jest systemem międzynarodowej pomocy ratowniczej nadzorowanym i organizowanym przez Dyrekcję Generalną ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (DG ECHO) Komisji Europejskiej. System ma wspierać państwa, które zostały dotknięte katastrofą wymagającą międzynarodowej interwencji ratowniczej.

 

W systemie wykorzystywane są specjalistyczne grupy ratownicze tworzone przez kraje członkowskie Mechanizmu (28 krajów członkowskich UE oraz Islandię, Norwegię, Czarnogórę, Macedonię i Turcję).

 

PAP, Polsat News, polsatnews.pl

pez/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie