Polscy strażacy jadą do Szwecji. Pomogą gasić pożary lasów

Polska
Polscy strażacy jadą do Szwecji. Pomogą gasić pożary lasów
Komenda Główna PSP

Polscy strażacy pomogą gasić pożary lasów w środkowej części Szwecji - zdecydował polski rząd. W sobotę tuż po północy ze Świnoujścia wyruszy grupa prawie 140 strażaków. Do Szwecji pojadą również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze - poinformowała w piątek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Przed godz. 24 w piątek na nabrzeżu trwał załadunek sprzętu na prom do Szwecji.

"Wyjazd do Szwecji związany jest z oficjalną prośbą tamtejszych władz, które za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności zwróciły się o wsparcie ratownicze w walce z pożarami lasów. Pożary są skutkiem fali upałów, z którymi od kilku dni zmaga się cała Skandynawia" - napisano w komunikacie KPRM.

 

MSWiA odpowiada: "pomożemy"

 

W odpowiedzi na prośbę szwedzkich władz, MSWiA złożyło ofertę pomocy, a w piątek w godzinach porannych Szwecja zaakceptowała wsparcie polskich strażaków.

 

W akcji gaszenia pożarów wezmą udział głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 pojazdów z każdego z tych województw).

 

Dodatkowo wesprą ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej (9 ratowników i 4 samochody) - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

 

Misja potrwa dwa tygodnie

 

Grupa uda się promem ze Świnoujścia do Malmoe, skąd dalej przejedzie do wyznaczonego miejsca działań - miejscowość Sveg w środkowej Szwecji.

 

Według KPRM, misja planowana jest na czas do 14 dni. W tym czasie polscy strażacy będą samowystarczalni pod względem logistycznym (zabierają własne namioty i wyżywienie) oraz medycznym (w skład grupy wchodzą ratownicy medyczni).

 

Europejski Mechanizm Ochrony Ludności jest systemem międzynarodowej pomocy ratowniczej nadzorowanym i organizowanym przez Dyrekcję Generalną ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (DG ECHO) Komisji Europejskiej. System ma wspierać państwa, które zostały dotknięte katastrofą wymagającą międzynarodowej interwencji ratowniczej.

 

W systemie wykorzystywane są specjalistyczne grupy ratownicze tworzone przez kraje członkowskie Mechanizmu (28 krajów członkowskich UE oraz Islandię, Norwegię, Czarnogórę, Macedonię oraz Turcję).

 

PAP

dk/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie