Dwie tony kokainy na jachcie płynącym do Wlk. Brytanii. "Jedna z największych konfiskat w historii"

Świat
Dwie tony kokainy na jachcie płynącym do Wlk. Brytanii. "Jedna z największych konfiskat w historii"
Twitter/NationalCrimeAgency

Dwóch obywateli Holandii zostało w sobotę oskarżonych przez sąd w Bristolu, na południowym zachodzie Anglii, o przemyt narkotyków. Wcześniej przejęto 2 tony kokainy na jachcie na kanale La Manche.

"To ogromna ilość narkotyku klasy A, jedna z największych konfiskat w historii Wielkiej Brytanii, warta kilkaset milionów funtów szterlingów" - podał w oświadczeniu Andy Quinn, kierownik dochodzenia regionalnego w National Crime Agency (NCA), brytyjskiej agencji zajmującej się zwalczaniem przestępczości.

 

Jacht "Marcia" pod banderą holenderską przejęto w środę u wybrzeży Kornwalii w operacji NCA, przeprowadzonej we współpracy z krajowym ośrodkiem wywiadu morskiego Zjednoczonego Królestwa (NMIC) oraz Morskim Centrum Analityczno-Operacyjnym Walki z Handlem Narkotykowym z siedzibą w Lizbonie oraz policją portugalską, francuską i holenderską.

 

"Znaleziono około 2 ton (narkotyku); poszukiwania nadal trwają" - podało NCA.

 

 

Aresztowano dwóch członków załogi "Marcii". Obaj w sobotę zostali oskarżeni przez bristolski sąd o import narkotyków. Jeden z aresztowanych twierdzi, że jest niewinny. Obu zatrzymano do następnego przesłuchania wyznaczonego na 20 sierpnia.

 

Poprzednia poważna konfiskata narkotyków miała miejsce w W. Brytanii w kwietniu 2015 roku, kiedy przejęto trzy tony kokainy znalezione na pokładzie holownika na wodach Szkocji.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie