Chciał wwieźć na Wyspy kokainę wartą milion funtów. Polak przyłapany na przemycie narkotyków

Świat
Chciał wwieźć na Wyspy kokainę wartą milion funtów. Polak przyłapany na przemycie narkotyków
National Crime Agency

48-letni Polak został skazany na 7,5 roku więzienia za próbę przemytu narkotyków na Wyspy Brytyjskie. Mężczyzna pracujący na co dzień jako kierowca ciężarówki, próbował przemycić na Wyspy kokainę wartą blisko milion funtów.

Polak próbował przemycić kokainę do Wielkiej Brytanii przez tunel pod kanałem La Manche. 

 

Wpadł 10 czerwca podczas kontroli przeprowadzonej przez straż graniczną w strefie towarowej Coquelles w pobliżu Calais. Podczas kontroli w jego ciężarówce znaleziono 12 paczek z narkotykami. Były ukryte w szoferce i podwoziu.

 

 

Czarnorynkowa wartość znalezionych przy nim narkotyków wynosiła 960 tysięcy funtów, czyli ponad 4,5 mln złotych.

 

 

Ciężarówka jechała z Polski, gdzie Zenon S. prowadzi własną firmę transportową. W toku śledztwa przeprowadzonego przez Narodową Agencję ds. Przestępczości (National Crime Agency) ujawniono, że wcześniej pięć razy podróżował do Wielkiej Brytanii tym samym pojazdem.

 

"Gdyby te narkotyki przedostały się na nasze ulice, mogłyby wyrządzić wiele szkód pojedynczym osobom jak i całemu społeczeństwu" - podkreślił w komunikacie David Smith, zastępca dyrektora Straży Granicznej.

 

"Uderzyliśmy w cały łańcuch dostaw"

 

"Nie tylko powstrzymaliśmy tego przestępcę, który miał zamiar przywieźć narkotyki do naszego kraju, ale również uderzyliśmy w cały łańcuch dostaw" - przyznał z kolei Matt Rivers, dowódca oddziału NCA Dover.

 

Polak przyznał się do winy 10 lipca przed sądem w Canterbury. Kilka dni później usłyszał wyrok 7,5 roku pozbawienia wolności.

 

"Zorganizowane grupy przestępcze coraz częściej wykorzystują zawodowych kierowców, takich jak Zenon S., aby wprowadzać narkotyki na teren Wielkiej Brytanii" - dodał Rivers. Wyraził przy tym nadzieję, że zatrzymanie Polaka pomoże brytyjskim służbom rozbić siatkę przemytników, która opiera się na kierowcach takich jak 48-latek.

 

National Crime Agency, polsatnews.pl

dk/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie