Ryszard Petru złożył zawiadomienie do prokuratury ws. spalenia kukły z jego podobizną

Polska

Ryszard Petru (Nowoczesna) poinformował o złożeniu doniesienia do prokuratury o możliwości popełnieniu przestępstwa "pomówienia, znieważenia funkcjonariusza publicznego i nawoływania do nienawiści". Chodzi o spalenie przez działaczy białostockiej Młodzieży Wszechpolskiej kukły z podobizną posła.

Petru poinformował na konferencji prasowej w Poznaniu, że jego doniesienie dotyczy możliwości popełnienia przestępstw pomówienia, znieważenia funkcjonariusza publicznego i nawoływania do nienawiści. - Dzisiaj pali się kukły, jutro pali się książki a potem się podpala domy. Nie może być przyzwolenia na tego typu zachowania - powiedział poseł.

 

- Chciałem też przypomnieć, że parę miesięcy temu wniosłem do pana ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry wniosek o delegalizację Młodzieży Wszechpolskiej. Jak rozumiem żadne działania nie zostały podjęte, ale szczególnie ważna jest dla mnie reakcja policji i reakcja ministra spraw wewnętrznych Joachima Brudzińskiego, który, jak wiemy wszyscy, robił zakupy w niedzielę, ale takimi sprawami się nie zajął - podkreślił Petru.

 

 

 

"Forma przywitania wiosny"

 

W ubiegłym tygodniu prezes białostockiej Młodzieży Wszechpolskiej, Bartosz Sokołowski napisał w oświadczeniu przekazanym mediom, że spalenie kukły Petru nie miało na celu wyrażania gróźb a było "formą przywitania wiosny".

 

Petru już w piątek poinformował, że oczekuje reakcji policji i prokuratury. - Jeśli prokuratura nie zareaguje, złożę oficjalne zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa - wskazał.

 

Po spaleniu w piątek kukły ze zdjęciem posła Ryszarda Petru szef białostockiej MW informował, że było to witanie wiosny „staropolskim obyczajem", a w polskiej przestrzeni społeczno-politycznej dokonywano wielu aktów palenia kukieł z wizerunkami polityków. Według Sokołowskiego, tradycja nakazuje utopienie marzanny na pożegnanie zimy, a "jedyny powód spalenia marzanny to troska o środowisko".

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie