Podejrzani o podpalenie składu opon w Trzebini zostaną w areszcie

Polska

Krakowski sąd zastosował w czwartek areszt tymczasowy na trzy miesiące wobec dwóch mieszkańców powiatu chrzanowskiego, podejrzanych o podpalenie składowiska opon w Trzebini.

Sąd podzielił argumenty prokuratury, że za aresztowaniem podejrzanych przemawia zagrożenie surową karą i wysoka społeczna szkodliwość popełnionego przez nich czynu.

 

Zarzuty spowodowania pożaru składowiska opon w Trzebini, zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, postawiła we wtorek prokuratura dwóm mężczyznom z powiatu chrzanowskiego w wieku 22 i 28 lat. Jeden z nich był, a drugi wciąż jest strażakiem OSP.

 

Obaj podejrzani przyznali się do zarzucanego im czynu i złożyli wyjaśnienia. Wynikało z nich, że chcieli sobie stworzyć akcję gaśniczą. Jak podali, do podpalenia składowanych opon użyli podpałki do grilla.

 

W toku śledztwa prokurator analizował postępowania w podobnych sprawach, które zostały umorzone ze względu na niewykrycie sprawców. Nie znalazł jednak podstaw do rozszerzenia zarzutów podejrzanym.

 

Pożar składowiska opon w Trzebini wybuchł w nocy z 26 na 27 maja. Jego opanowanie trwało kilkanaście godzin, a dogaszanie trzy dni. W akcji uczestniczyło niemal 300 strażaków. By zapobiec rozprzestrzenieniu się ognia, z samolotów zrzucano wodę na pobliski las. Później do gaszenia wykorzystywano m.in. wodę z pobliskiego zbiornika Chechło.

 

Po ugaszeniu ognia biegły z zakresu pożarnictwa ustalił, że przyczyną pożaru było podpalenie. Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa w Chrzanowie, potem przejęła je Prokuratura Okręgowa w Krakowie. Obu podejrzanym grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

 

PAP

jm/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze