Komisja Europejska chce, aby Polska zmusiła każdego importera do rejestracji auta z zachodu

Moto
Komisja Europejska chce, aby Polska zmusiła każdego importera do rejestracji auta z zachodu
Pixabay.com/Lumamannen

Komisja Europejska wezwała w czwartek Polskę do skutecznego stosowania wspólnotowego prawa, dotyczącego pojazdów wycofanych z eksploatacji. W opinii Komisji przepisy polskiego prawa nie przewidują obecnie m.in. sankcji za niezarejestrowanie importowanych pojazdów. Według urzędników unijnych pojazdy z importu powinny być albo dopuszczone do ruchu, albo prawidłowo zutylizowane, by chronić przyrodę.

Komisja podała, że kieruje do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia w związku z brakiem zapewnienia przyjaznego dla środowiska demontażu i recyklingu pojazdów po zakończeniu ich okresu użytkowania.

 

Chodzi o dyrektywę w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji (dyrektywa 2000/53/WE), która ma sprawić, że europejska gospodarka ma w większym stopniu być gospodarką o obiegu zamkniętym, w której odpady systematycznie odzyskuje się i ponownie wykorzystuje.

 

KE wskazuje, że przepisy prawa polskiego nie przewidują obecnie sankcji za niezarejestrowanie importowanych pojazdów ani za brak informowania właściwych organów o nabyciu lub zbyciu takich pojazdów.

 

W opinii KE nieodpowiednie traktowanie pojazdów wycofanych z eksploatacji może powodować poważne zagrożenia dla środowiska, gdyż nieostrożne obchodzenie się z płynem klimatyzacyjnym, kwasem akumulatorowym, częściami z tworzyw sztucznych i oponami może stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi i środowiska.

 

Polska ma dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi.

 

PAP

 

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie