Potężna trąba powietrzna zniszczyła kilkanaście hektarów lasu na Mazurach

Polska
Potężna trąba powietrza zniszczyła kilkanaście hektarów lasu na Mazurach
Galeria zdjęć (7)

Żywioł łamał 90-letnie sosny w Nadleśnictwie Stare Jabłonki jak zapałki. Leśnicy apelują o zachowanie ostrożności i unikanie spacerów w miejscach zniszczonych przez trąbę powietrzną.

Nawałnice, które od kilku dni nawiedzają Warmię i Mazury nie oszczędzają także lasów. We wtorek przez teren Nadleśnictwa Stare Jabłonki przeszła trąba powietrzna, która niemal doszczętnie zniszczyła kilkanaście hektarów lasu.

 

Zastępca nadleśniczego ze Starych Jabłonek Marian Ramczykowski powiedział, że całkowicie powalony został las na powierzchni 13 ha, w rejonie leżącym na południowy wschód od miejscowości Dłużki. Ucierpiały przede wszystkim ponad 90-letnie sosny.

 

Jak przyznał, nie było bezpośrednich świadków przejścia trąby powietrznej, ale świadczy o niej charakter szkód. - Wszystkie drzewa w tym miejscu są połamane, poskręcane lub przewrócone, a niespełna kilometr dalej nie ma żadnych strat w drzewostanie - wyjaśnił.

 

Nadleśnictwo ocenia, że straty sięgają ok. 10 tys. m sześc. drewna, a usuwanie skutków trąby powietrznej i porządkowanie terenu potrwa do końca roku. - W pierwszej kolejności staramy się przede wszystkim udrożnić leśne drogi i zlikwidować niebezpieczeństwo, żeby komuś nie spadło coś na głowę - mówił Ramczykowski.

 

polsatnews.pl

grz/luq/dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie