Ktoś podpala lasy zniszczone przez huragan stulecia. Jest nagroda za wskazanie piromana

Polska
Ktoś podpala lasy zniszczone przez huragan stulecia. Wyznaczono nagrodę za wskazanie piromana
Galeria zdjęć (7)

Dym nad lasem w okolicach Nakła (Kujawsko-Pomorskie) dostrzeżono po godz. 14. Poderwane zostały dwa samoloty gaśnicze Dromader, wyruszyły wozy bojowe strażaków. Ogień stłumiono, ale po chwili wybuchł kolejny pożar, a około północy zapłonął stóg z sianem. Leśnicy nie mają wątpliwości - przyczyną pożaru lasu (spłonęły trzy ha) było podpalenie. Nagroda za wskazanie sprawcy wynosi 5 tys. zł.

Do gaszenia pierwszego pożaru, który wybuchł w ubiegły wtorek po godz. 14 leśnicy wezwali samoloty gaśnicze z Leśnej Bazy Lotniczej w Toruniu. Natychmiast poderwano dwie maszyny typu Dromader.

 

Walkę z ogniem utrudniał silny wiatr, silne zadymienie oraz wyjątkowo trudny dostęp spowodowany powalonymi drzewami.

 

Ogień zagrażał budynkom mieszkalnym


Ogień rozprzestrzeniał się w stronę Polichna zagrażając budynkom mieszkalnym. Do akcji musiano włączyć kolejny samolot gaśniczy z bazy Nadleśnictwa Rytel. Kilkanaście zrzutów wody z powietrza zapobiegło objęciu koron drzew przez płomienie.


Półtorej godziny po rozpoczęciu akcji gaśniczej leśnicy zauważyli kolejny pożar. Zalewie 300 m od palącego się drzewostanu, tuż na granicy uprawy z młodnikiem. Sosnowy lasek uratował celny zrzut wody z powietrza.

 

W całej akcji uczestniczyło aż 21 zastępów straży pożarnej.

 

Gdy wrócili do bazy, wybuchł trzeci pożar


Sytuację udało się opanować po pięciu godzinach, a gaszenie zakończono ok. godz. 19:45. Kiedy część strażaków doglądała pogorzeliska, a pozostali wrócili już do remiz, nadeszło kolejne zgłoszenie.

 

Około północy, dwie wsie dalej, zapalił się stóg z sianem. Tym razem nie było zagrożenia dla lasu.


We wtorek spaleniu uległ las na powierzchni ponad 3 hektarów. Leśnicy nie mają wątpliwości, że pożary to efekt podpalenia.

 

Nadleśniczy Nadleśnictwa Szubin wyznaczył nagrodę w wysokości 5 tys. zł za wskazanie sprawcy podpaleń lasu.  

 

15 pożarów lasów od początku roku

 

Na terenie leśnictwa Nakło doszło w tym roku już do sześciu pożarów w lasach administrowanych przez Lasy Państwowe oraz dziewięciu w lasach prywatnych.

 

Policja przyznaje, że prowadzili postępowanie w sprawie pożaru w okolicach Polichna, ale na razie nie potwierdza, że doszło do podpalenia. - Czekamy w na opinię biegłych z zakresu pożarnictwa - powiedział w rozmowie z polsatnews.pl st. asp. Damian Moczadło, pełniący obowiązki oficera prasowego policji w Nakle nad Notecią.  

 

Największa klęska w historii europejskich lasów


Ubiegłoroczny huragan to największa klęska w historii europejskich lasów. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu zniszczeniu uległo 5,5 mln m3 drzew na powierzchni 18 tys. ha.


W Nadleśnictwie Szubin - gdzie teraz wybuchają pożary - huragan uszkodził 600 tys. m3 drzew na powierzchni 10 tys. ha. Na terenie dotkniętym przez nawałnicę wprowadzono zakaz wstępu do lasu.

 

polsatnews.pl

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie