Trump: spotkanie z Putinem "nawet lepsze" niż szczyt NATO

Świat
Trump: spotkanie z Putinem "nawet lepsze" niż szczyt NATO
PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV

Donald Trump, ostro krytykowany w USA za swą postawę na poniedziałkowym spotkaniu z Władimirem Putinem, napisał we wtorek na Twitterze, że szczyt w Helsinkach był "nawet lepszy" niż rozmowy na niedawnym szczycie NATO w Brukseli. Mediom zarzucił nieprawdziwe relacje.

Twierdząc we wtorek, że jego spotkanie z Putinem było nawet lepsze, niż spotkania z przywódcami państw NATO, Trump ubolewał, że media nie informowały o tym niestety w taki sposób. "Fake news szaleją!" - napisał prezydent.

 

 

Trump powiedział na wspólnej konferencji prasowej z Putinem w Helsinkach, że nie widzi żadnego powodu, by wierzyć, że Rosja ingerowała w przebieg wyborów w 2016 roku na jego korzyść, wbrew wnioskom przedstawionym mu przez amerykański kontrwywiad. Podkreślił, że Putin "niezwykle mocno" odrzucał w poniedziałek te zarzuty. Pytany komu wierzy w sprawie Russiagate: FBI czy Putinowi, powiedział, że ma powody, by wierzyć obu stronom.

 

"Wspieram amerykańskie agencje wywiadowcze"

 

We wtorek, podczas konferencji prasowej, Trump swoją wypowiedź z Helsinek nazwał "przejęzyczeniem". Prezydent USA oświadczył, że akceptuje wnioski amerykańskich agencji wywiadowczych, dotyczące ingerencji Rosji w wybory w USA w 2016 r. Podkreślił, że w pełni wierzy tym agencjom USA i wspiera je. 

 

Wyraził jednocześnie przekonanie, że działania Rosji nie miały żadnego wpływu na wynik wyborów prezydenckich z 2016 roku.

 

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że w Helsinkach Trump w żaden sposób nie potępił rosyjskiej ingerencji. Dodaje, że prezydent był pod "potężną presją" swojej partii", by przeprosił za swoje wypowiedzi w Helsinkach.

 

"NATO jest znów silne dzięki mnie"

 

W innym tweecie we wtorek Trump uznał za swą osobistą zasługę poprawę finansów NATO. Organizacja Paktu Północnoatlantyckiego jest lepiej dofinansowana "tylko dzięki mnie" - napisał. - NATO było słabe, ale teraz jest znów silne (źle dla Rosji). Media mówią tylko, że byłem niegrzeczny dla przywódców, nigdy nie wspominają o pieniądzach! - dodał.

 

 

Republikanie i Demokraci w Kongresie USA ostro skrytykowali Trumpa za jego wypowiedzi w Helsinkach w sprawie ingerencji Moskwy w wybory prezydenckie. Prezydent musi uznać, że Rosja "nie jest naszym przyjacielem" - podkreślił lider Republikanów w Kongresie Paul Ryan.

 

Media w USA cytują we wtorek m.in. oświadczenie republikańskiego senatora Johna McCaina, który wystąpienie Trumpa w Helsinkach nazwał "jednym z najbardziej haniebnych spektakli z udziałem amerykańskiego prezydenta w historii", a sam szczyt "tragiczną pomyłką".

 

PAP, fot. PAP/EPA/Mauri Ratilainen

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie