Propozycja podwojenia pensji prezesa PKN Orlen. Akcjonariusze nie zgodzili się na podwyżkę

Biznes
Propozycja podwojenia pensji prezesa PKN Orlen. Akcjonariusze nie zgodzili się na podwyżkę
orlen.pl

1,59 mln zł stałej części pensji - tyle mógłby zarabiać prezes PKN Orlen, ale akcjonariusze podczas Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia nie zgodzili się na zwiększenie wynagrodzenia prezesa i pozostałych członków zarządu spółki. Wcześniej wniosek o podwyżkę poparła rada nadzorcza koncernu. Głos w sprawie zabrał premier Morawiecki, który stwierdził, że skoro zmian nie przyjęto to "tematu nie ma".

ZWZ PKN Orlen we wtorek kontynuowało swoje posiedzenie po przerwie, ogłoszonej 26 czerwca br.

 

Podczas posiedzenia 26 czerwca akcjonariusz PKO BP Bankowy Otwarty Fundusz Emerytalny zgłosił projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały nr 4 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z 24 stycznia 2017 roku.

 

Zaproponowano w niej zmiany w ust. 2 pkt a) i pkt b) i nadając następujące brzmienie:

 

"Kwota miesięcznego wynagrodzenia stałego członków zarządu zostanie określona kwotowo przez Radę Nadzorczą, z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie stałe prezesa zarządu zostanie ustalone w przedziale kwotowym mieszczącym się od 15 do 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, a także wynagrodzenie stałe pozostałych członków zarządu zostanie ustalone w przedziale kwotowym mieszczącym się od 15 do 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego" - czytamy.

 

Ponadto zaproponowano, że Rada Nadzorcza może zawrzeć z członkiem zarządu umowę o zakazie konkurencji obowiązującym po ustaniu stosunku będącego podstawą pełnienia funkcji, przy czym może być ona zawarta jedynie w przypadku pełnienia funkcji przez członka zarządu przez okres co najmniej trzech miesięcy, a wysokość odszkodowania za każdy miesiąc obowiązywania zakazu konkurencji nie może przekraczać 100 proc. stałego wynagrodzenia określonego w niniejszej uchwale.

 

ZWZ PKN Orlen podczas wtorkowego posiedzenia nie przyjęło tej uchwały.

 

Najniższa pensja

 

Firmie doradczej Operators zlecono przygotowanie zestawienia zarobków zarządu Orlenu na tle szefów innych europejskich koncernów paliwowych. Na dziesięć ujętych w zestawieniu spółek, wysokość części stałej pensji prezesa w Orlenie była najniższa. W przypadku całego zarządu, polski koncern znalazł się na przedostatnim miejscu.


Do wniosku o podwyżkę przychyliła się rada nadzorcza spółki, która uznała, że "zarząd PKN Orlen zasługuje nawet na dwa razy wyższe pensje, bo zarabia mniej niż kierownictwa zagranicznych koncernów naftowych".

 

"Z centrali PiS płyną jasne wytyczne"

 

Jak podał portal wpolityce.pl, na decyzję o odrzuceniu wniosku o podwyżkę mieli wpływ prezes PKN Orlen Daniel Obajtek i premier Mateusz Morawiecki.

 

"Obajtek od początku, od kiedy tylko dowiedział się o sprawie, był przeciwny. Zdecydowanie działał na rzecz odrzucenia projektu, który pojawił się niespodziewanie w organach nadzoru. Miał w tym sojusznika, premiera Morawieckiego, który również uznał to za niepotrzebne" - cytuje informatora portal i podkreśla, że "z centrali Prawa i Sprawiedliwości płyną jasne wytyczne - żadnych podwyżek i premii w spółkach Skarbu Państwa".

 

We wtorek podczas konferencji prasowej w sprawie podwyżek głos zabrał premier Morawiecki. - Jeden z akcjonariuszy zaproponował jakieś zmiany w wynagrodzeniach, ale Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy nie przyjęło tych zmian, więc uważam, że tematu nie ma - powiedział.


Premie mogą stanowić do 100 proc. stałego wynagrodzenia


Na wynagrodzenie menadżera państwowej spółki składa się część stała, która jest zależna od wielkości spółki i stanowi wielokrotność przeciętnej miesięcznej płacy w sektorze przedsiębiorstw za ostatni kwartał poprzedniego roku oraz premie, które mogą stanowić do 100 proc. stałego wynagrodzenia menadżera i uzależnione są od wyników jego pracy.


W Orlenie część stała ustalana jest przez radę nadzorczą spółki i wynosi od siedmiokrotności do piętnastokrotności podstawy jej wymiaru.


5 lutego prezesem PKN Orlen został Daniel Obajtek - wcześniej prezes Grupy Energetycznej Energa, szef Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a dawniej wójt Pcimia. Na stanowisku szefa polskiego koncernu zastąpił Wojciecha Jasińskiego.

 

W czerwcu nadzór nad spółką przejął od ministra energii premier Mateusz Morawiecki. 

 

Według danych PKN Orlen Skarb Państwa ma tam 27,52 proc. akcji, Nationale Nederlanden OFE - 7,01 proc., Aviva OFE - 6,62 proc., a pozostali akcjonariusze, w tym instytucjonalni i indywidualni - 58,85 proc. akcji.

 

businessinsider.com.pl, polsatnews.pl, wpolityce.pl

prz/hlk/nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie