Prezydent: UKSW będzie kształciła lekarzy kierujących się zasadami etyki chrześcijańskiej

Technologie
Prezydent: UKSW będzie kształciła lekarzy kierujących się zasadami etyki chrześcijańskiej
PAP/Rafał Guz

- To ważne, że UKSW będzie kształcił ludzi, którzy będą dbali o ludzkie życie, kierując się zasadami etyki chrześcijańskiej - powiedział prezydent Andrzej Duda, który w piątek na stołecznym Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego podpisał nowelizację ustawy o tej uczelni.

Nowela umożliwia utworzenie na UKSW kierunku lekarskiego i prowadzenie go w nowo powołanym Collegium Medicum. Do tej pory UKSW mógł kształcić oraz prowadzić badania naukowe jedynie w zakresie nauk humanistycznych, społecznych i teologicznych - a nie medycznych. Dlatego w ustawie m.in. poszerzono zakres działania UKSW.

 

Jak podkreślił prezydent, możliwość podpisania ustawy, która pomoże w rozwoju UKSW to "wielki zaszczyt i wielka radość".

 

- To właśnie ta uczelnia, oparta na fundamencie chrześcijańskim w zakresie swojej etyki, w zakresie tego, jak i czego państwo tutaj młodych ludzi uczycie. To bardzo ważne, że taka właśnie uczelnia jako pierwsza uczelnia w naszej części Europy będzie miała wydział medyczny i będzie kształciła lekarzy. Będzie kształciła ludzi, którzy będą dbali o ludzkie życie, kierując się zasadami etyki chrześcijańskiej, kierując się zasadami etyki katolickiej - powiedział Andrzej Duda podczas piątkowej uroczystości.

 

"Lech Kaczyński bardzo by się cieszył, że może być tu z nami"

 

Przypomniał, że UKSW jest miejscem, z którym związany był prezydent Lech Kaczyński. - Jestem przekonany, że nie tylko bardzo by się cieszył, gdyby mógł być tutaj z nami obecny. Jest wprawdzie duchem na pewno obecny, ale gdyby mógł być z nami obecny gdyby żył, jestem przekonany, że nie tylko by się cieszył, ale byłby jednym z tych, którzy dążyliby do tego ze wszystkich sił, aby ten wydział powstał - stwierdził prezydent.

 

Jak dodał, stworzenie wydziału lekarskiego na UKSW to także "realizacja oczekiwania ojca świętego Jana Pawła II, dla którego ten rok byłby rokiem 40-lecia rozpoczęcia pontyfikatu na Stolicy Piotrowej". - W właśnie jego 40. rok od rozpoczęcia pontyfikatu i 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę tworzymy tutaj na UKSW w Warszawie ten wydział medyczny - zwrócił uwagę.

 

Prezydent podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania nowych przepisów. - Bardzo potrzebujemy lekarzy, bardzo potrzebujemy innych specjalistów w zakresie różnych specjalności zawodów medycznych. To, że przybywa nam w Polsce kolejne miejsce, gdzie lekarze będą mogli być kształceni, jest wspaniałą wiadomością i na pewno będzie się przyczyniało do dalszego rozwoju naszej ojczyzny - podsumował.

 

Gowin: absolwenci będą reprezentować światowy poziom

 

- Ogromnie się cieszę, że mury UKSW opuszczać będą już za kilka lat absolwenci kierunku lekarskiego, którzy na pewno reprezentować będą najwyższy polski, a tym samymi i europejski i światowy (poziom - przyp. red.), bo tak kształceni są w Polsce lekarze, młodzi adepci tej niezwykle szlachetnej sztuki - mówił w czasie uroczystości wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

 

Dodał, że bardzo ważne dla niego jest to, że absolwenci kierunku lekarskiego na UKSW będą się odznaczać nie tylko wybitnymi kwalifikacjami profesjonalnymi, ale też będą mieli "jasny system wartości, którymi będą się kierować." - To jest szczególnie ważne w przypadku takiego kierunku studiów i takiego zawodu, jak zawód lekarza (...), bo dotykamy tutaj tajemnicy życia i śmierci, tajemnicy godności człowieka, tajemnicy człowieczeństwa - podkreślił.

 

Gowin przypomniał, że trwają zaawansowane prace nad reformą szkolnictwa wyższego. - Jesteśmy w przededniu, nieomal, dosłownie rozpoczęcia wielkiej reformy systemu nauki i szkolnictwa wyższego. Wierzę, że dzięki tej reformie poziom kształcenia studentów i poziom badań naukowych w Polsce zdecydowanie się podniesie - mówił, nawiązując do procedowanej obecnie w Senacie tzw. Ustawy 2.0, reformującej polskie szkolnictwo wyższe i naukę.

 

PAP

nro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze