Ogromna bryła lodu oderwała się od lodowca w Chile

Świat
Ogromna bryła lodu oderwała się od lodowca w Chile
PAP/EPA/CONAF HANDOUT

Blok lodu, który oderwał się od lodowca Grey na południu Chile ma 350 metrów długości i 380 metrów szerokości. Jak podkreślają eksperci, tego typu pęknięcia zdarzają się bardzo rzadko, a ostatnie miało miejsce na początku lat 90. Jedną z przyczyn, prawdopodobnie, jest globalne ocieplenie.

Błękitno-biała bryła lodu kieruje się na południe krańca kontynentu południowoamerykańskiego. Nie wiadomo, co jest bezpośrednią przyczyną oderwania się bloku. Przedstawiciele Parku Narodowego Torres del Paine, który jest ojczyzną lodowca, są zaskoczeni rozmiarem bryły.

 

Jedną z prawdopodobnych przyczyn zmniejszenia się lodowca jest globalne ocieplenie. Zdaniem dr Ricardo Jaña, glacjologa z Chiljskiego Instytutu Antarktycznego, wszystkie lodowce, które kierują się w stronę mórz, podnoszą ich średni poziom.

 

 

Zagrożenie dla statków

 

Naukowiec podkreśla również, że chociaż obecnie bryła wygląda spektakularnie, to niebawem podzieli się na mniejsze kawałki. W przeszłości takie bloki wielokrotnie zagrażały mijającym je statkom.

 

Torres del Paine jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Chile. Park narodowy odwiedza ponad 115 tysięcy turystów rocznie. Lodowiec Grey znajduje się w południowej Patagonii. Przed podzieleniem na dwie części, lodowiec miał 6 km szerokości. Jego wysokość to ponad 30 metrów.

 

theguardian.co.uk

zdr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie