Byki wzięły na rogi jednego z uczestników biegu w Pampelunie

Świat

Jedna osoba została wzięta na rogi, a trzy inne nabawiły się siniaków w piątek w siódmej gonitwie z bykami w Pampelunie, na północy Hiszpanii, odbywającej się w ramach fiesty ku czci świętego Fermina - poinformowały miejscowe służby medyczne.

Jeden z byków odłączył się od stada, siejąc popłoch wśród uczestników biegu. Zwierzę zahaczyło rogiem jednego z biegnących, powaliło go na ziemię, po czym straciło równowagę na ostrym zakręcie i przygniotło mężczyznę do ogrodzenia.

 

Rzecznik szpitala w Nawarze Jon Arizeta przekazał, że wszystkim czterem rannym zapewniono opiekę medyczną.

 

Sama gonitwa - odbywająca się na trasie 875 metrów i wiodąca przez wąskie brukowane uliczki Pampeluny - odbyła się przy sprzyjającej, suchej pogodzie i trwała zaledwie 2 minuty i 20 sekund. Zgodnie ze zwyczajem trasa biegu skończyła się dla byków na arenie. Po południu zwierzęta biorą udział w walkach, gdzie są pojedynczo zabijane.

 

Od początku gonitw z bykami zginęło 16 osób

 

Od początku tegorocznej fiesty w Pampelunie tylko dwie osoby zostały wzięte na rogi w gonitwach z bykami. Ogółem od 1910 roku w biegach tych zginęło co najmniej 16 osób, w tym ostatnio w 2009 roku.

 

Obchody święta Sanfermines rozpoczęły się 6 lipca i potrwają do najbliższej soboty, kiedy odbędzie się ostatnia gonitwa z bykami. Tradycja fiesty ku czci św. Fermina, jednego z patronów Nawarry - prowincji, gdzie znajduje się Pampeluna - sięga XVI wieku. Organizowane z tej okazji uroczystości i zabawy rozsławił Ernest Hemingway w powieści "Słońce też wschodzi".

 

Gonitwy z bykami w Pampelunie wywołują protesty obrońców praw zwierząt, wskazujących, że zdezorientowane i narażone na stres byki są zmuszane do biegu wśród poszturchujących ich ludzi wąskimi uliczkami, a następnie giną w walce z matadorem. Krytycy wskazują ponadto na odnotowane w minionych latach podczas Sanfermines liczne napaści na tle seksualnym na kobiety.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie