Akt oskarżenia wobec organizatora rocznicy urodzin Hitlera. Chce dobrowolnie poddać się karze

Polska
Akt oskarżenia wobec organizatora rocznicy urodzin Hitlera. Chce dobrowolnie poddać się karze
Polsat News

Akt o oskarżenia przeciw Adamowi B. - jednej z osób podejrzanych o publiczne propagowanie faszyzmu podczas "urodzin wodza III Rzeszy Niemieckiej" - trafił w piątek do sądu w Wodzisławiu Śląskim. Zarzuty obejmują także posiadanie broni palnej bez wymaganego zezwolenia. Chodzi o pistolet i 16 nabojów. Oskarżony to jedna osób z które w maju 2017 roku zatrzymała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował w piątek, że w tej sprawie akt oskarżenia skierowała do sądu nadzorująca śledztwo ABW Prokuratura Okręgowa w Gliwicach przychylając się do wniosku Adama B. o dobrowolne poddanie się karze.

 

- Adamowi B. zarzucono publiczne propagowanie nazistowskiego ustroju państwa, poprzez zorganizowanie i przeprowadzenie obchodów rocznicy urodzin Adolfa Hitlera - podał Stanisław Żaryn.

 

Według śledczych podczas obchodów pochwalano i afirmowano rządy nazistowskie, umiejętności przywódcze i głoszone przez Adolfa Hitlera wartości, a także prezentowano i wykorzystywano utwory zawierające treść nazistowską lub odwołujące się do symboliki nazistowskiej.

 

Akt oskarżenia obejmuje też posiadanie przez B. broni palnej bez wymaganego zezwolenia - pistoletu oraz 16 sztuk amunicji.

 

Żaryn wyjaśnił, że Adam B. przyznał się do zarzucanych mu czynów, wyraził skruchę oraz złożył wyjaśnienia, a prokurator zdecydował o skierowaniu do Sądu aktu oskarżenia wraz z wnioskiem B. o dobrowolne poddanie się karze.

 

Za propagowanie publiczne ustroju nazistowskiego grozi kara do 2 lat więzienia, a za posiadanie broni i amunicji - od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

 

Postępowanie wobec pozostałych podejrzanych jest w toku. ABW zatrzymało sześć osób, które miały organizować obchody 128. Rocznicy urodzin Hitlera w lesie w okolicach Wodzisławia Śląskiego. Obchody zorganizowane wiosną 2017 roku ujawnił kilka miesięcy później reportaż "Superwizjera" TVN.

 

 

PAP

jm/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie