Zamknięte posiedzenie komisji ds. Amber Gold. Przesłuchiwany jest były funkcjonariusz ABW

Polska
Zamknięte posiedzenie komisji ds. Amber Gold. Przesłuchiwany jest były funkcjonariusz ABW
Polsat News

Podczas zamkniętego posiedzenia komisja śledcza ds. Amber Gold przesłuchuje w czwartek byłego funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, którego dane identyfikujące stanowią informację niejawną.

Początkowo czwartkowe przesłuchanie miało mieć dwie części: jawną oraz w trybie zamkniętym. W czwartek rano pojawiła się informacja na stronie internetowej Sejmu, że jawne posiedzenie zostało odwołane, a komisja od godz. 10 będzie przesłuchiwać świadka na posiedzeniu zamkniętym.

 

Dotąd komisja w ramach toczącego się postępowania przesłuchała kilku b. funkcjonariuszy ABW, których dane stanowiły informacje niejawną. Gdy odbywało się to na jawnym posiedzeniu, wizerunek takiego funkcjonariusza nie był prezentowany, a jego głos był zniekształcony.

 

Niemal 19 tys. oszukanych klientów

 

Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. W połowie 2011 r. spółka przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, następnie w niemieckich OLT Germany, a pod koniec 2011 r. w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express.

 

Linie OLT Express upadłość ogłosiły pod koniec lipca 2012 r. Z kolei Amber Gold ogłosiła likwidację 13 sierpnia 2012 r., a tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Według ustaleń, w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej firma oszukała w sumie niemal 19 tys. swoich klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie