KRS ma się zająć oświadczeniami sędziów Sądu Najwyższego ws. dalszego orzekania

Polska
KRS ma się zająć oświadczeniami sędziów Sądu Najwyższego ws. dalszego orzekania
Polsat News

Wszystko wskazuje na to, że Krajowa Rada Sądownictwa w czwartek zajmie się oświadczeniami o woli dalszego orzekania złożonymi przez sędziów Sądu Najwyższego - zapowiedział w rozmowie z czwartkową "Rzeczpospolitą" przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur.

W wywiadzie sędzia Mazur został zapytany, kiedy KRS oceni oświadczenia o woli dalszego orzekania złożone przez sędziów, którzy - zgodnie z ustawą o SN - po ukończeniu 65. roku życia przeszli w stan spoczynku. - Wszystko wskazuje na to, że Rada zajmie się tym w czwartek - powiedział.

 

Jak zaznaczył, niewykluczone, że trwające od wtorku do piątku posiedzenie KRS rozpoczęłoby się od tego punktu, jednak Rada czekała na akta osobowe poszczególnych sędziów.

 

Cztery wnioski wysłane po terminie

 

Szef KRS podkreślił, że Rada zajmie się wszystkimi wnioskami sędziów - "i tymi złożonymi w oparciu o konstytucję, i tymi mającymi za podstawę nową ustawę o SN".

 

- Nie chcemy uchylać się od rozstrzygnięcia ze względu na uchybienia formalne. Skoro więc wszystkie wnioski trafiły do Rady od prezydenta, uznajemy je za wystarczające do wszczęcia procedury - powiedział. Doprecyzował, że KRS rozpatrzy 12 wniosków, ponieważ cztery zostały wysłane po terminie.

 

"Pięciu sędziów odmówiło dołączenia takich dokumentów"

 

Przewodniczący Rady powiedział też, że zwrócił się do sędziów, którzy nie przedstawili odpowiednich zaświadczeń lekarskich, o uzupełnienie swoich wniosków. - Pięciu sędziów odmówiło dołączenia takich dokumentów, a dwóch kolejnych nie odniosło się do mojego wezwania - wyjaśnił.

 

Na uwagę, że z tego względu prawdopodobnie przestaną oni pełnić funkcję sędziów SN, sędzia Mazur odparł, że KRS "wydaje tylko opinie". - Decyzja należy do prezydenta. On może wziąć pod uwagę nasze zdanie, lub też nie - podkreślił.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie