"Porozmawiamy o »błędnej propozycji« budżetu UE". W Warszawie Szczyt Przewodniczących Parlamentów

Polska
"Porozmawiamy o »błędnej propozycji« budżetu UE". W Warszawie Szczyt Przewodniczących Parlamentów
PAP/Tomasz Gzell

- Podczas III Szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej będziemy rozmawiać o zaproponowanym budżecie UE; jest to błędna propozycja, ponieważ osłabia zrównoważony rozwój i utrudnia wzmacnianie bezpieczeństwa w naszej części Europy - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

 

W czwartek w Warszawie odbywa się III Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej, którego tematem są wzmocnienie współpracy parlamentarnej dot. energetyki, polityki transportowej, międzynarodowej, migracyjnej i zrównoważonego rozwoju.

 

Podczas briefingu między kolejnymi sesjami Szczytu Kuchciński poinformował, że w trakcie kolejnych rozmów zostanie przedyskutowany temat propozycji unijnego budżetu.

 

Pogłębienie współpracy parlamentarnej

 

- Z projektu wynika, że Europa Środkowa i Wschodnia będzie mocno traciła - przynajmniej według planów - w polityce spójności, wspólnej polityce rolnej, czy we wsparciu wschodniej części europejskiej polityki sąsiedztwa. Są to błędne propozycje, ponieważ osłabiają zrównoważony rozwój i utrudniają nam wzmacnianie bezpieczeństwa w naszej części Europy - ocenił marszałek Sejmu.

 

Kuchciński dodał, że politycy rozmawiają również o pogłębieniu dotychczasowej współpracy parlamentarnej między naszymi krajami.

 

- Z jednej strony nasze parlamenty angażują się we wspieranie polityki naszych państw dotyczącej najbardziej zasadniczych, interesujących strategii z obszarów takich jak np. infrastruktura. Z drugiej strony chcemy zaproponować rozwój współpracy tak, żeby nasze parlamenty były jak najlepszą formą przekaźnika dla społeczeństw i narodów w sprawie decyzji, które są podejmowane w naszych krajach i w stosunkach międzynarodowych - mówił marszałek.

 

Kuchciński poinformował również, że Polska będzie chciała zaproponować parlamentom pozostałych państw, żeby w 2019 r. wspólnie rozpocząć obchody "okrągłej rocznicy odzyskania wolności przez nasze społeczeństwa i narody, oraz suwerenności przez nasze państwa, co rozpoczęło się w 1989 r.".

 

Karczewski: zależy nam na coraz większej roli parlamentów narodowych

 

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski podkreślił, że Polska była, jest i będzie ambasadorem państw aspirujących do UE i NATO. Poinformował, że rozmowy w trakcie szczytu dotyczą m.in. roli parlamentów narodowych w polityce międzynarodowej.

 

- Bardzo nam zależy, aby ta rola - rola parlamentów - była coraz większa, ważna w naszych kontaktach miedzy państwami Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej" - powiedział marszałek Senatu. "Robimy wszystko, żeby rola parlamentów narodowych wzrastała w strukturach Unii Europejskiej - dodał.

 

Wśród tematów rozmów podczas pierwszej sesji szczytu Karczewski wymienił także połączenia infrastrukturalne oraz potrzebę ich wzmocnienia na osi północ-południe. Kolejny panel Szczytu, zapowiedział, będzie poświęcony wzrastającej roli parlamentów we współpracy państw regionu.

 

- Z naszych rozmów plenarnych, bilateralnych, a także tych prowadzonych w kuluarach, wynika, że te rozmowy i dialog są niezwykle potrzebne. Bardzo wielu przewodniczących delegacji wyraża gotowość uczestniczenia w następnym, czwartym szczycie w przyszłym roku - mówił Karczewski.

 

Marszałkowie Sejmu i Senatu są organizatorami Szczytu. Wśród gości są m.in. przewodniczący: parlamentu Czech - Radek Vondraczek; izby wyższej słoweńskiego parlamentu - Alojz Kovszca, parlamentu Albanii - Gramoz Ruci, Sejmu Litwy - Viktoras Pranckietis, parlamentu Macedonii - Talat Xhaferi oraz przewodnicząca parlamentu Serbii Maja Gojković.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze