Jaskinia Mroźna otwarta po zabezpieczeniu. Zejście z otworu w dolinę prowadzi przez drewniany tunel

Polska
Jaskinia Mroźna otwarta po zabezpieczeniu. Zejście z otworu w dolinę prowadzi przez drewniany tunel
commons.wikimedia.org/nosek8/(CC By 3.0)

Po dwóch miesiącach prac zabezpieczających, Jaskinia Mroźna w Tatrach została ponownie otwarta dla turystów. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego zabezpieczyli niestabilne skały powyżej zejścia z jaskini. Uczęszczana grota w Dolinie Kościeliskiej była nieczynna od końca kwietnia, bo ze zbocza na szlak prowadzący od wylotu jaskini w dolinę spadały kamienie zagrażające bezpieczeństwu ludzi.

Krótki odcinek czarnego szlaku, prowadzącego od wylotu jaskini, w której ruch jest jednokierunkowy, do dna Doliny Kościeliskiej, został zabezpieczony dwunastometrowym drewnianym tunelem. Z kolei obsuwające się zbocze zostało osłonięte siatką - poinformowała Paulina Kołodziejska z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

 

TPN: nie zatrzymywać się podczas schodzenia

 

Władze parku zalecają zachowanie szczególnej ostrożności w tym miejscu, odradzają także zatrzymywanie się na całym odcinku szlaku zejściowego.

 

Jaskinia Mroźna jest najpopularniejszą jaskinią w polskich Tatrach i jedną z sześciu jaskiń udostępnionych w tych górach dla turystów. Jako jedyna ma stałe oświetlenie elektryczne. Aby do niej wejść należy kupić bilet, który kosztuje 4 zł. Za darmo wchodzą tam dzieci do szóstego roku życia.

 

Czterysta metrów podziemnej przygody

 

Zwiedzanie Jaskini Mroźnej nie wymaga posiadania specjalistycznego wyposażenia, ani umiejętności jaskiniowych. Turystyczna trasa przejścia przez jaskinię liczy ponad 400 m, a wędrówka przez nią trwa około 30-40 minut.

 

Ze względu na ochronę przyrody, Mroźna jest zamykana na zimę. O tej porze roku zimują w niej bowiem nietoperze.

 

Jaskinię Mroźną odkryli w 1934 r. Stefan Zwoliński i Tadeusz Zahorski. Wydawało się wtedy, że ma tylko kilkadziesiąt metrów długości. W następnych latach zostały jednak przekopane zawaliska i udrożniono zamulone przejście do dalej położonych partii. Na ich końcu udało się odsłonić drugie wejście do systemu Mroźnej.

 

W lipcu 1953 roku Jaskinia Mroźna została udostępniona turystom. Początkowo zwiedzanie odbywało się przy świetle lamp karbidowych, a pod koniec lat 50. podziemny szlak turystyczny został wyposażony w oświetlenie elektryczne. W 2001 r. zostało ono wymienione na nowe.

 

 

PAP, polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie