Popularny szlak w Tatrach może być zamknięty nawet do końca roku. Wszystko przez obryw skalny

Polska
Popularny szlak w Tatrach może być zamknięty nawet do końca roku. Wszystko przez obryw skalny
Polsat News

Nawet do końca roku może być zamknięty popularny tatrzański szlak turystyczny ze Świnicy na Zawrat. Powstały tam w ubiegłym tygodni obryw skalny jest nadal aktywny - informuje Paulina Kołodziejska z Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

Dużych rozmiarów obryw skalny, który powstał 21 maja, zniszczył szlak turystyczny przebiegający poniżej Niebieskiej Turni. To jedyny szlak łączący Świnicę z Przełęczą Zawrat. Trakt został zamknięty. Władze TPN apelują o nie wchodzenie na ten teren, gdyż może to grozić dużym niebezpieczeństwem.

 

Jak informują władze parku, obrywy skalne są zjawiskiem naturalnym i powszechnie występują w górach typu alpejskiego. Zdaniem geologów, obryw na Niebieskiej Turni powstał najprawdopodobniej przez warunki atmosferyczne. Kilkanaście godzin przed obrywem miały miejsce opady deszczu, a noc poprzedzająca obryw była mroźna. Zamarzająca w szczelinach skalnych woda mogła spowodować rozsadzanie skał. Do tego należy dodać wyjątkowo gwałtowne, kwietniowe ocieplenie, które wraz z działaniem promieni słonecznych i nocnym spadkiem temperatur przygotowało grunt pod obryw.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie