Soloch dla "Naszego Dziennika": powstaną dwa nowe dowództwa strategiczne

Polska
Soloch dla "Naszego Dziennika": powstaną dwa nowe dowództwa strategiczne
Polsat News

Powstaną dwa nowe dowództwa strategiczne - powiedział w wywiadzie dla wtorkowego "Naszego Dziennika" szef BBN Paweł Soloch, pytany jakich decyzji można spodziewać się podczas szczytu NATO w Brukseli, jeśli chodzi o adaptację do obecnej sytuacji bezpieczeństwa.

Soloch, pytany jakich decyzji można się spodziewać podczas szczytu NATO w Brukseli odnośnie kontynuacji procesu adaptacji do obecnej sytuacji bezpieczeństwa, wyjaśnił, że "w pierwszym rzędzie są to decyzje dotyczące struktur dowodzenia". - Powstaną dwa nowe dowództwa strategiczne - dodał.

 

Pierwsze w USA, drugie w Niemczech

 

Szef BBN tłumaczył, że jedno z nich ma powstać w Norfolk (USA) i zajmie się "obroną szlaków komunikacyjnych, czyli łączności i zdolności przerzutowych między Europą a Ameryką Północną". - Wiemy, że Rosjanie rozwinęli tu duże zdolności, np. w zakresie okrętów podwodnych" - dodał.

 

Drugie dowództwo ma powstać w Ulm (Niemcy). Soloch wyjaśnił, że będzie ono odpowiadało za "szybkie przerzuty wojsk na naszym kontynencie". - Spodziewamy się, że program poprawy mobilności wojskowej w Europie znajdzie się w zapisach szczytu i wspólnej deklaracji NATO i UE" - mówił w wywiadzie szef BBN. Podkreślił, że "chodzi nie tylko o zniesienie przepisów utrudniających swobodny przerzut wojsk, ale też inwestycje w infrastrukturę transportową - drogi, mosty itd.".- Wzmacniamy również zdolność NATO do szybkiego reagowania. Chodzi o przyjęcie amerykańskiej koncepcji "4 razy 30" - dodał. Jak tłumaczył, "ma ona polegać na przygotowaniu 30 zmechanizowanych batalionów, 30 okrętów i 30 eskadr lotniczych, które mają być gotowe do użycia w ciągu maksymalnie 30 dni".

 

"Polska aspiruje do stworzenia dowództwa na szczeblu armijnym"

 

Soloch wskazał, że "Polska jest także za wzmocnieniem roli naczelnego dowódcy połączonych sił NATO w Europie (SACEUR), aby w sytuacji kryzysu pewne decyzje podejmowane były na szczeblu wojskowym, a nie wymagały konsultacji politycznych, które mogłyby opóźniać konieczne działania militarne".

 

Pytany o to, że Polska też zabiega o nowe natowskie struktury na swoim terytorium, odpowiedział, że "Polska aspiruje do stworzenia dowództwa na szczeblu armijnym". - Takich na razie w Sojuszu nie ma, są dowództwa na szczeblu korpusu, czyli zdolne do dowodzenia mniejszymi siłami - tłumaczył. Tymczasem - jego zdaniem - "NATO musi być zdolne do prowadzenia operacji zbrojnych jednocześnie na różnych kierunkach i stąd potrzeba dowództw armijnych". - W Polsce mamy już dowództwo dywizji wielonarodowej w Elblągu, które będzie miało potencjał koordynowania wysuniętej obecności NATO na wschodzie. Mamy dowództwo korpusu Północ-Wschód w Szczecinie, które mogłoby zostać przekształcone w jedno z dwóch planowanych dowództw armijnych - mówił. Jak zaznaczył, "dla nas najważniejsze jest istnienie realnych sił gotowych do użycia w krótkim czasie. By konkretne, wskazane oddziały były wyznaczone do działania na określonym obszarze. Aby to było zaplanowane i przećwiczone".

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie