Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Sejmie. "Protest nie będzie miał na nią żadnego wpływu"

Polska

W piątek rozpoczęła się wiosenna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, która będzie się odbywać w Sejmie i Senacie w dniach 25-28 maja; wezmą w niej udział parlamentarzyści z państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także przedstawicieli krajów stowarzyszonych i obserwatorów.

Zgromadzenie Parlamentarne NATO rozpoczęło się w piątek w południe od briefingu prasowego z udziałem przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli'ego, szefa polskiej delegacji do ZP NATO Marka Opioły oraz sekretarza generalnego ZP NATO Davida Hobbsa.

 

Opioła: protest nie będzie miał wpływu na sesję

 

- W mojej opinii, siłą naszego parlamentu jest to, że w tak trudnej sytuacji w jakiej się znaleźliśmy, Sesja (Zgromadzenia Parlamentarnego NATO) odbywa się w Warszawie, że odbywa się w Sejmie - powiedział Opioła, pytany o protest osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, odbywający się w budynku Sejmu.

 

Według niego, protest nie będzie miał "żadnego wpływu" na obrady Zgromadzenia. - Sesja będzie przebiegała normalnie - zadeklarował.

 

Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli ocenił, że podobne "dramaty" odbywają się w każdym kraju. - Dzieje się to również we Włoszech - dodał. - Jestem przekonany, że polski rząd, parlament, znajdą jak najlepsze rozwiązanie tego problemu - zaznaczył. Podkreślił, że protest jest wewnętrzną sprawą Polski.

 

Jego zdaniem, "w interesie wszystkich" jest, aby dyskusja "na (tak) ważne tematy jak bezpieczeństwo" odbywała się bez przeszkód.

Dopytywany, czy odwiedzi protestujących, Alli zaprzeczył

 

Kuchciński: strategiczne rozmowy dot. obronności

 

O początku obrad poinformował na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński. - Dziś startuje wiosenna sesja NATO. W 100-lecie niepodległości i 550-lecie polskiego parlamentaryzmu Sejm RP będzie miejscem strategicznych rozmów dot. obronności - podkreślił.

 

 

Również marszałek Senatu Stanisław Karczewski umieścił na portalu społecznościowym wpis dot. rozpoczynającego się Zgromadzenia. "Rola parlamentów w budowie obronności państw jest kluczowa - kształtują one budżety narodowe a także przekazują ważne impulsy do działania rządów. Cel jest jeden - bezpieczeństwo obywateli Świata!" - oświadczył Karczewski.

 

W sobotę odbędą się debaty w ramach: Komisji Cywilnego Wymiaru Bezpieczeństwa (CDS), Komisji Gospodarki i Bezpieczeństwa (ESC) oraz Komisji Politycznej (PC).

 

O bezpieczeństwie granic i wspieraniu demokracji

 

Podczas debaty w Komisji Cywilnego Wymiaru Bezpieczeństwa, głos zabierze dyrektor Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) Ingibjorg Solrun Gisladottir. Odbędzie się też debata dotycząca projektu raportu na temat wspierania demokracji i praw człowieka w regionie Morza Czarnego.

 

Ponadto dyrektor wykonawczy Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) Fabrice Leggeri będzie mówił o zapewnianiu bezpieczeństwa granic i koordynacji działań w tej kwestii prowadzonych przez Frontex oraz w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE.

 

Odbędzie się też dyskusja poświęcona Rosji i wyzwaniom z nią związanymi dla społeczności euroatlantyckiej, między innymi "zagrożeniom hybrydowym".

 

W ramach Komisji Gospodarki i Bezpieczeństwa wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk będzie mówił o polskiej perspektywie i polskich priorytetach w kwestii przyszłości UE w związku z Brexitem. Z kolei w ramach Komisji Politycznej szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz będzie mówił o priorytetach polskiej polityki zagranicznej i polityki bezpieczeństwa.

 

Omówione zostaną też projekty raportów dotyczących m.in. sytuacji na południu Europy, bezpieczeństwa Bałkanów Zachodnich oraz wyzwań dla światowego bezpieczeństwa oraz NATO związanych z działaniami Korei Północnej.

 

Na sali plenarnej Duda, Morawiecki i Stoltenberg

 

Kolejnego dnia obrad, w niedzielę, odbędzie się m.in. dyskusja panelowa w Komisji Obrony i Bezpieczeństwa z udziałem m.in. szefa MON Mariusza Błaszczaka oraz zastępcy szefa Sztabu Generalnego WP gen. bryg. Adama Joksa.

 

W ramach Komisji Nauki i Technologii (STC) Andrzej Wilk z Ośrodka Studiów Wschodnich będzie mówił o wyzwaniach na wschodniej flance NATO. Omówiony zostanie też projekt raportu dotyczącego ingerowania Rosji w wybory i referenda w krajach członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego. Tematem dyskusji będą też kwestie przyszłości porozumienia nuklearnego z Iranem oraz sytuacji na Półwyspie Koreańskim.

 

Podczas sesji plenarnej Zgromadzenia w poniedziałek głos zabiorą: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli oraz marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski. Debata planarna będzie dotyczyła projektu deklaracji w sprawie potwierdzenia jedności i wiarygodności NATO na lipcowym szczycie Sojuszu w Brukseli.

 

CIS: nie mamy zamiaru zmieniać miejsc

 

Posiedzenie Zgromadzenia Parlamentarnego NATO odbędzie się w trzech miejscach - sali plenarnej Sejmu, sali plenarnej Senatu oraz w Sali Kolumnowej. W Sejmie od kilku tygodni trwa protest opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka zapewnił, że Zgromadzenie "przygotowywane od wielu kwartałów" zostanie przeprowadzone "w normalnych okolicznościach". - Nie mamy zamiaru zmieniać tych miejsc. One są uzgodnione z wielomiesięcznym wyprzedzeniem - dodał.

 

Zgromadzenie Parlamentarne NATO obraduje podczas dwóch sesji - wiosennej i jesiennej - odbywających się w poszczególnych państwach członkowskich. Polska delegacja do ZP NATO składa się z 12 członków oraz ich 12 zastępców, tj. 3 senatorów i 3 zastępców oraz 9 posłów i 9 zastępców.

 

Zgromadzenie Parlamentarne NATO zostało powołane do życia w 1955 r. Zgromadzenie jest instytucjonalnie niezależne od NATO. Celem ZP NATO jest wzmocnienie więzi między państwami należącymi do Sojuszu oraz promowanie demokracji parlamentarnej, gospodarki rynkowej, kontroli parlamentarnej nad siłami zbrojnymi i polityką bezpieczeństwa.

 

polsatnews.pl, Polsat News, PAP

mr/bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie