Prokuratura umorzyła śledztwo ws. śmierci sędziego Trybunału Konstytucyjnego Henryka Ciocha

Polska
Prokuratura umorzyła śledztwo ws. śmierci sędziego Trybunału Konstytucyjnego Henryka Ciocha
Polsat News

- Śledztwo ws. śmierci sędziego Trybunału Konstytucyjnego prof. Henryka Ciocha zostało umorzone; nie stwierdzono, aby jakiekolwiek osoby trzecie przyczyniły się do śmierci sędziego - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Łukasz Łapczyński.

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Henryk Cioch zmarł 20 grudnia 2017 r. we własnym mieszkaniu. Prokuratura tego samego dnia wszczęła śledztwo w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci sędziego. - Przyjęta kwalifikacja jest kwalifikacją roboczą, przyjmowaną przez prokuratora w tego typu przypadkach - to znaczy w sytuacjach, gdzie przeprowadzone wstępne czynności nie wskazują, że do śmierci osoby przyczyniły się osoby trzecie, ale zachodzi konieczność pełnego wyjaśniania przyczyny śmierci, w tym m.in. poprzez uzyskanie opinii biegłych z zakresu medycyny sądowej - wyjaśniał wówczas prok. Łapczyński.

 

We wtorek powiedział, że śledztwo ws. śmierci sędziego Ciocha zostało umorzone na początku lipca na podstawie art. 17 par. 1 pkt. 1 kodeksu postępowania karnego.

 

- W toku tego śledztwa przesłuchano świadków, uzyskano dokumentację medyczną dotyczącą wcześniejszego leczenia sędziego, jak też uzyskano opinie biegłego z zakresu medycyny sądowej. Z opinii biegłego z zakresu medycyny sądowej wynika, że przyczyną śmierci była niewydolność krążeniowo-oddechowa powstała w mechanizmie wcześniejszych zmian chorobowych. W oparciu o ustalenia poczynione w toku śledztwa nie stwierdzono by jakiekolwiek osoby trzecie w jakikolwiek sposób, czy to przez działanie, czy to przez zaniechanie, przyczyniły się do śmierci - powiedział prokurator.

 

Członek Narodowej Rady Rozwoju

 

Prof. Henryk Cioch urodził się 30 lipca 1951 r. w Lubaczowie. W 1973 r. ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 1982 r. obronił pracę doktorską, w 1996 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W 2002 r. został profesorem nauk prawnych.

 

Przez wiele lat wykładał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1997 r. pracował tu na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji na stanowisku profesora. W latach 2002-2004 pełnił funkcję prodziekana tego wydziału; był też dyrektorem Instytutu Prawa Prywatnego, kierował Katedrą Prawa Cywilnego.

 

Cioch zajmował się problematyką prawa cywilnego, spółdzielczego, fundacyjnego, stowarzyszeniowego i rzeczowego. Był m.in. członkiem zespołu ekspertów powołanego przez Prezydenta RP do przygotowania projektu ustawy Prawo spółdzielcze, a także przedstawicielem Prezydenta RP w Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych oraz Komisji Nadzoru Finansowego. W 2010 roku prezydent RP Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju.

 

W wyborach parlamentarnych w 2011 r. Cioch - jako bezpartyjny kandydat Prawa i Sprawiedliwości - uzyskał mandat senatora VIII kadencji.

 

Zmiany w składzie Trybunału Konstytucyjnego

 

W grudniu 2015 r. został wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. 

 

66-letni Cioch był jednym z trzech tzw. sędziów dublerów w Trybunale Konstytucyjnym; razem z Mariuszem Muszyńskim i Lechem Morawskim zostali wybrani głosami posłów PiS w grudniu 2015 roku na miejsce już obsadzone. Przez ponad rok ówczesny prezes TK Andrzej Rzepliński nie dopuszczał ich do orzekania, argumentując, że wyboru tych trzech sędziów dokonano niezgodnie z konstytucją. Sędziowie zostali w pełni włączeni do składu TK 20 grudnia 2016 r., gdy prezesem Trybunału była już Julia Przyłębska.

 

- Mam takie wrażenie, że obciążenie psychiczne związane z nagonką, obrzydliwą nagonką medialną, również części polityków, którzy w niewybredny sposób rzucają oskarżenia, nazywają niektórych sędziów dublerami, że to powoduje w nas wszystkich olbrzymi stres - mówiła prezes Trybunału Julia Przyłębska w Polskim Radiu, po śmierci prof. Ciocha.

 

12 lipca ubiegłego roku, w wieku 68 lat, zmarł prof. Lech Morawski. 

 

PAP, polsatnews.pl 

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie