Papierosy za ponad 6 mln zł zamiast ładunku węgla drzewnego. Kontrabanda w litewskim tirze

Polska
Papierosy za ponad 6 mln zł zamiast ładunku węgla drzewnego. Kontrabanda w litewskim tirze
podlaskie.kas.gov.pl

Próbę przemytu ponad 450 tys. paczek papierosów, o szacunkowej wartości ponad 6 mln zł, udaremnili w pobliżu polsko-litewskiej granicy celnicy z Budziska (Podlaskie). Kontrabandę odkryli w litewskim tirze, w którym - według dokumentów - miał być przewożony węgiel drzewny.

To największy w tym roku przemyt papierosów, udaremniony w regionie przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej - poinformował we wtorek Maciej Czarnecki z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

 

Funkcjonariusze KAS zatrzymali litewską ciężarówkę z naczepą na drodze krajowej nr 8. Kierowca tira, 63-letni Litwin, twierdził, że wiezie w niej ładunek węgla drzewnego. Po prześwietleniu tira rentgenem, a następnie rewizji naczepy okazało się, że za dwiema paletami z deklarowanym towarem znajdują się palety z kartonami wypełnionymi białoruskimi papierosami.

 

 

 

Ponad 450 tys. paczek papierosów

 

W sumie w litewskim tirze funkcjonariusze znaleźli ponad 450 tys. paczek papierosów, wartych ponad 6 mln zł. Gdyby zatrzymane wyroby tytoniowe zostały wprowadzone do sprzedaży, straty Skarbu Państwa z tytułu utraconych podatków wyniosłyby 10 mln zł - szacują służby skarbowe.

 

Kierowca tira został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. - Nielegalny towar trafił do magazynu, a ciężarówka na parking Oddziału Celnego w Suwałkach. Za tak duży przemyt grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności - poinformował Czarnecki.

 

Pod koniec kwietnia tego roku, w pobliżu tej samej granicy funkcjonariusze celno-skarbowi z Budziska odkryli w ciężarówce przemyt 450 tys. paczek papierosów. Według dokumentów transportu białoruski kierowca miał wieźć na Zachód ładunek torfu.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie