Leczenie zaćmy tylko po wizycie kwalifikacyjnej. Ministerstwo zdrowia wprowadziło zmiany

Technologie
Leczenie zaćmy tylko po wizycie kwalifikacyjnej. Ministerstwo zdrowia wprowadziło zmiany
flickr.com/IAPB/VISION 2020

Od 1 lipca wszyscy, którzy chcą przejść operację usunięcia zaćmy, muszą odbyć wizytę kwalifikacyjną, w celu stwierdzenia, czy faktycznie wymagają pilnego zabiegu. Zmieniły się również zasady leczenia zaćmy za granicą. Pacjent będzie potrzebować zgody Narodowego Funduszu Zdrowia na taką operację, jeżeli będzie chciał otrzymać refundację.

Wskazanie kryteriów, w oparciu o które będzie zapadała decyzja o możliwości przeprowadzenia zabiegu oraz weryfikacja spełnienia ich na każdym etapie procesu leczenia - od momentu wystawienia skierowania, poprzez wpis na listę oczekujących, aż po wykonanie zabiegu – są to najważniejsze zmiany dot. leczenia zaćmy, które wymienił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

 

Wizyta kwalifikacyjna

 

"Podstawą wpisu na listę oczekujących powinno być potwierdzenie spełniania kryteriów. Zgodnie ze standardami, wizyta kwalifikacyjna powinna odbyć się w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia się pacjenta do świadczeniodawcy" – informuje Ministerstwo Zdrowia.

 

Cel? Kontrola wszystkich pacjentów oczekujących na zabieg zaćmy, aby zweryfikować, kto kwalifikuje się do zabiegu. Wizyta ta będzie przeprowadzana przez okulistę z ośrodka prowadzącego listę, w którym pacjent ma być operowany. Wciąż głównym kryterium będzie zmętnienie soczewki oka, jednak pacjent nie będzie mógł mieć więcej niż 60 proc. ostrości widzenia.

 

Leczenie w Czechach i na Litwie może być utrudnione

 

Od 1 lipca wszystkie te zasady mają zastosowanie zarówno w stosunku do zabiegów i porad wykonywanych w Polsce, jak i za granicą w ramach tzw. transgranicznej opieki zdrowotnej.


To oznacza, że duża część pacjentów, która planowała zabieg w Czechach lub na Litwie, może nie uzyskać refundacji, ponieważ będzie ona przysługiwać dopiero po zaakceptowaniu osoby do leczenia podczas wizyty kwalifikacyjnej.

 

Jak podaje NFZ, zdecydowana większość pacjentów, zgłaszających się do Funduszu po refundację zabiegu zaćmy w ogóle nie wpisywała się na listy oczekujących w kraju. – Na 15729 zabiegów usunięcia zaćmy sfinansowanych przez Fundusz w ramach dyrektywy, tylko w 1798 przypadkach pacjenci byli wpisani na listy oczekujących na leczenie w szpitalach w kraju – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

 

Nowością jest też wizyta pooperacyjna, która będzie musiała odbyć się w ciągu 28 dni po zabiegu. Lekarz oceni, czy operacja przyniosła poprawę w stanie zdrowia pacjenta. Za tę wizytę NFZ nie będzie dodatkowo płacić, jest ona wliczona w koszty operacji.

 

polsatnews.pl, medexpress.pl, rynekzdrowia.pl 

pez/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie