Bielan: informowanie o przebiegu rozmów ws. ustawy o IPN mogłoby zaszkodzić efektowi

Polska
Bielan: informowanie o przebiegu rozmów ws. ustawy o IPN mogłoby zaszkodzić efektowi
Polsat News

- Negocjacje ws. ustawy o IPN toczyły się w sposób dyskretny, bo ich ujawnienie w mediach, biorąc pod uwagę nastawienie opozycji w obu krajach, mogłoby zaszkodzić efektowi, a efekt jest dla Polski bardzo dobry - ocenił we wtorek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

Bielan w radiowej Trójce komentował żądania opozycji, która domaga się informacji na temat przebiegu rozmów z Izraelem w sprawie ustawy o IPN. Podkreślił, że w dyplomacji od wieków wykorzystuje się "kanały nieformalne, niezależne od oficjalnych kanałów dyplomatycznych". - Szczególnie one są przydatne w takich sytuacjach bardzo dużych napięć, kiedy mamy też duże emocje w mediach po obu stronach, więc ja się bardzo cieszę, że te negocjacje toczyły się w sposób dyskretny, bo ich ujawnienie w mediach, biorąc pod uwagę nastawienie opozycji w obu krajach, mogłoby zaszkodzić efektowi, a efekt jest dla Polski bardzo dobry - powiedział.

 

Wicemarszałek Senatu był pytany o ewentualne "gesty", jakie prezydent USA Donald Trump mógłby uczynić wobec prezydenta Andrzeja Dudy w związku z podpisaniem wspólnej deklaracji przez premierów Polski i Izraela.

 

- Nie wiem, czy są potrzebne jakieś gesty. Nie mogę ujawnić pełnej "kuchni dyplomatycznej", ale kalendarz wizyt najwyższych przedstawicieli państwowych jest niezaburzony. W zeszłym roku gościliśmy pana prezydenta Trumpa; myślę, że jest bardzo prawdopodobna wizyta pana prezydenta Dudy i to niezależnie od kształtu ustawy o IPN, bo takie wizyty się ustala z bardzo dużym wyprzedzeniem - powiedział.

 

"Polska zabiega o stałą obecność wojsk amerykańskich w Polsce"

 

Dodał, że "wizyt na bardzo wysokim szczeblu parlamentarnym, rządowym - zarówno w Waszyngtonie, jak i w Warszawie - jest multum". - Toczą się bardzo intensywne negocjacje dotyczące zmiany charakteru obecności wojsk amerykańskich w Polsce - Polska zabiega o to, żeby ta obecność, zamiast charakteru rotacyjnego, miała charakter stały. I te rozmowy są bardzo zaawansowane. Myślę, że mamy tutaj duże szanse na osiągnięcie w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy sukcesu - powiedział.

 

Bielan był także pytany o możliwość zablokowania przez USA projektu Nord Stream 2. - Ostatecznością są sankcje, które Amerykanie mogą wprowadzić w sposób jednostronny bez uzgodnień z UE (...) Słyszeliśmy wielokrotnie od Amerykanów, że woleliby to robić w uzgodnieniu z UE. Najprostszą metodą zablokowania Nord Stream 2 jest wprowadzenie tzw. dyrektywy gazowej, która bardzo utrudni tworzenie tego projektu, ale przyjęcie tej dyrektywy blokują Niemcy i Austriacy - zaznaczył.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie