Izraelskie MEN wprowadza obowiązkowe zajęcia z polskiego antysemityzmu

Świat
Izraelskie MEN wprowadza obowiązkowe zajęcia z polskiego antysemityzmu
Ministerstwo Ekonomii Izraela

Minister edukacji Izraela Naftali Bennett zapowiedział, że wprowadzi nowy blok zajęć obowiązkowych na wycieczkach szkolnych do Polski. Ma on informować o "roli Polaków w Holokauście". Jednocześnie skrytykował porozumienie premierów obu krajów Benjamina Netanjahu i Mateusza Morawieckiego i proponuje jego modyfikację.

Bennett, który jest liderem prawicowej, religijnej partii Żydowski Dom (członka rządzącej Izraelem koalicji) nazwał porozumienie "pełną kłamstw kompromitacją". Zapewnił, że nie zostanie ono włączone do programu nauczania w izraelskich szkołach.

 

Obowiązkowe zajęcia z roli Polaków w Holokauście

 

Jednocześnie dodał do obowiązkowych zajęć dla przewodników wycieczek szkolnych do Polski moduł o tym jak Polacy traktowali Żydów - przed, po i w trakcie II Wojny Światowej. Jak informuje serwis Ynet News, chociaż ma wspominać o polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, to ma się skupiać na "szerokiej współpracy Polaków z Nazistami, donoszeniu na Żydów, wydawaniu ich i mordowaniu".

 

To, czego się nauczą przewodnicy ma być wykorzystywane podczas odwiedzin miejsc związanych z Holokaustem i pogromami na ziemiach polskich. Do tej pory w materiałach naukowych dla nich było dużo informacji o relacjach polsko-żydowskich, ale nie było wymagane skupianie się na bezpośrednim zaangażowaniu Polaków w zabijanie Żydów.

 

Nowe instrukcje izraelskiego Ministerstwa Edukacji dodają to jako obowiązkową pozycję. "W obliczu prób cenzurowania działań Polaków wobec Żydów w czasie Holokaustu zwiększymy nauczanie na ten temat. Wielu Polaków pomagało Nazistom mordować Żydów, co do tego nie ma dyskusji. Pokażemy studentom w Izraelu prawdę, będą mieli dogłębną wiedzę na temat tego, co działo się na polskiej ziemi, największym żydowskim cmentarzysku na świecie" - uzasadnił swoją decyzję Bennett.

 

Anulować porozumienie Netanjahu i Morawieckiego

 

Bennett zaproponował też swoje rozwiązanie kryzysu w relacjach polsko-izraelskich. Chce on, aby dotychczasowa umowa między premierami: Netanjahu i Morawieckim została anulowana oraz, aby oba kraje przygotowały nowy dokument opierający się na czterech punktach: "obu nacjom zależy na przyjaźni; powstanie wspólny zespół, który ma dyskutować o niewygodnych i delikatnych wydarzeniach; o faktach będą rozmawiać historycy, a nie osoby publiczne; niniejsze oświadczenie neguje istnienie poprzedniego".

 

Bennett jest ministrem edukacji od 2015 roku, wcześniej zajmował się religią, diasporą i ekonomią. Od 2012 roku jest liderem Żydowskiego Domu, który obecnie ma ośmiu parlamentarzystów w Knesecie (na ogólną liczbę 120).

 

Polsatnews.pl, Ynet News, Arutz Sheva 7

jm/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie