Grupa produkująca nielegalne papierosy rozbita. Straż Graniczna opublikowała nagranie z akcji

Polska

Funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali pięciu podejrzanych o produkcję i handel nielegalnymi papierosami. Ich działania miały narazić Skarb Państwa na stratę około 7 mln zł.

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka warmińsko-mazurskiej SG Mirosława Aleksandrowicz, funkcjonariusze przeprowadzili jednocześnie na terenie woj. warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego przeszukania posesji zajmowanych przez osoby podejrzewane o nielegalną produkcję i dystrybucję papierosów.

 

"Uszczuplenia" na kwotę 7 mln zł

 

Zatrzymali czterech Polaków i Gruzina, podejrzanych o udział w tym procederze. Zabezpieczono telefony komórkowe, karty SIM i laptopy. Na poczet ewentualnych kar zajęto prawie 15 tys. zł, ponad 4,3 tys. euro, 335 dolarów oraz dwa samochody osobowe o szacunkowej wartości 64 tys. zł.

 

- Wszystkim zatrzymanym Prokuratura Okręgowa w Łodzi przedstawiła zarzuty obrotu nielegalnymi papierosami. Ogólna wartość uszczupleń dokonanych przez zatrzymane osoby to około 7 mln zł"- powiedziała Aleksandrowicz.

 

Wobec czterech podejrzanych zastosowano poręczenie majątkowe w sumie na 81 tys. zł. Piąty zatrzymany, 36-letni mieszkaniec woj. kujawsko-pomorskiego, usłyszał zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i decyzją Sądu Rejonowego Łódź-Śródmieście został tymczasowo aresztowany na dwa miesiące.

 

30 tys. zł kaucji i dozór policyjny

 

W związku z tą sprawą zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej przedstawiono również mężczyźnie, który nie został zatrzymany przez SG, ale zgłosił się na wezwanie prokuratury. Wobec niego zastosowano 30 tys. zł kaucji, dozór policji i zakaz opuszczania kraju.

 

Śledztwo w tej sprawie prowadzą od kwietnia 2017 r. pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łodzi funkcjonariusze warmińsko-mazurskiej SG. Na jednej z posesji w woj. łódzkim zatrzymano wówczas pierwszych pięciu podejrzanych - Polaka i czterech cudzoziemców, którzy pracowali przy produkcji nielegalnych papierosów. Funkcjonariusze odkryli na miejscu linię technologiczną do produkcji wyrobów akcyzowych i ponad 2,6 tony krajanki tytoniowej o szacunkowej wartości prawie 1,8 mln zł i 870 tys. nielegalnych papierosów o wartości prawie 600 tys. zł. W samochodach na posesji i w halach magazynowych znaleziono półprodukty do wytwarzania papierosów, m. in. gilzy, rolki papierowe i kartki z nadrukami nazw wyrobów tytoniowych. Wszystkim wówczas zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która nielegalnie produkuje papierosy.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie