Straż Graniczna zatrzymała nielegalnych imigrantów i pomagających im Polaków

Polska
Straż Graniczna zatrzymała nielegalnych imigrantów i pomagających im Polaków
strazgraniczna.pl

Strażnicy Graniczni zatrzymali w rejonie Świecka (Lubuskie) dziewięciu obywateli Wietnamu, którzy nielegalnie przebywali w Polsce i usiłowali przekroczyć granicę z Niemcami. Pomagało im trzech Polaków - poinformował we wtorek rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału SG Rafał Potocki.

Nielegalnych imigrantów zatrzymali w zeszłym tygodniu funkcjonariusze Polsko-Niemieckiej Placówki SG w Świecku. Jechali trzema autami kierowanymi przez mieszkańców woj. lubelskiego.

 

- Z naszych ustaleń wynika, że polscy kierowcy mieli dowieźć Wietnamczyków do Berlina. Dwóch z nich przyznało się do winy i dobrowolnie poddało się karze trzech miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok oraz karom grzywny - powiedział Potocki.

 

Dodał, że w samochodach Polacy przewozili sześciu mężczyzn i trzy kobiety w wieku od 15 do 60 lat, którzy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów. Obywatele Wietnamu przyznali, że przebywają w naszym kraju nielegalnie i zamierzali wyjechać do stolicy Niemiec.

 

- Podobnie jak pomagający im kierowcy, złożyli wnioski o poddanie się uzgodnionej karze pozbawienia wolności w zawieszeniu i grzywnom. Zostaną także zobowiązani do opuszczenia naszego kraju - zapowiedział Potocki.

 

Do czasu rozpatrzenia sprawy przez sąd, obcokrajowcy będą przebywali w Strzeżonych Ośrodkach dla Cudzoziemców. Funkcjonariusze ustalają również, w jaki sposób obywatele Wietnamu wjechali do Polski oraz czy nie korzystali z usług grupy przestępczej.

 

PAP

paw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze