"Rozmiar naprawdę ma znaczenie". Policjanci mają dłuższe pałki

Świat
"Rozmiar naprawdę ma znaczenie". Policjanci mają dłuższe pałki
politie.nl

W Holandii rozpoczęła się w środę wymiana pałek, w które wyposażeni są tamtejsi funkcjonariusze. Nowe "szturmówki" są o 11 cm dłuższe niż ich poprzedniczki starego typu, które miały 40 cm długości. Na dodatek są również składane. - Rozmiar naprawdę ma znaczenie - przekonuje policyjny instruktor Michael Huijs. Jego zdaniem dłuższy oręż skuteczniej odstrasza, a ciosy nim zadane bardziej bolą.

- Podczas tłumienia zamieszek lepiej sprawdzały się pałki dłuższe o 11 cm - powiedział w programie NOS Journaal Michael Huijs, który sprawdzał skuteczność policyjnego wyposażenia na ochotniczej grupie uczestników zamieszek.

 

"11 cm robi różnicę"

 

- 11 cm, wydaje się, że to niezbyt wiele, ale robi różnicę podczas policyjnych akcji - przekonuje Huijs szkolący policjantów, którzy jako pierwsi otrzymali nowe wyposażenie. Dodaje, że posługiwania się dłuższą pałką trzeba się nauczyć, ciosy zadaje się bowiem w inny sposób, potrzebna jest inna technika.

 

Nie wiadomo, jak długo potrwa wymiana wszystkich pałek. Biorąc jednak pod uwagę, że mają trafić do 45 tys. funkcjonariuszy, których trzeba także przeszkolić, zamiana nie będzie błyskawiczna.


Holenderscy policjanci zauważają, że dłuższe pałki są także środkiem odstraszającym. - Widząc takie pałki, agresorzy dwa razy zastanowią się, zanim coś zrobią - zapewniał policjant Kahil Bots.

 

Mocniejsze i boleśniejsze ciosy


Bots dodał, że nowa broń w trakcie prób okazała się skuteczniejsza w użyciu.

 

- Zadane ciosy były mocniejsze i boleśniejsze od tych wymierzanych starymi pałkami - powiedział Bots. Nie sprecyzował jednak, jak sprawdzano moc ciosów i ich dotkliwość.

 

Inny z policjantów biorących udział w sprawdzaniu nowych pałek, Jaap Timmer, przekonuje, że funkcjonariusze z nową bronią "czuli się swobodniej i czuli, że mają więcej autorytetu". Dodał, że starsze pałki nie tylko były już za krótkie, ale również zbyt lekkie.

 

 

Policyjne związki zawodowe są zadowolone z nowej broni, chociaż zauważają, że mundurowi musieli na nie czekać zbyt długo. Funkcjonariusze żądali wymiany pałek już od ponad pięciu lat.

 

W Polsce długość policyjnej pałki szturmowej wynosi około 75 cm, a pałki teleskopowe stosowane przez polskich mundurowych mają ok. 54 cm długości. Jest jeszcze wielofunkcyjna tzw. tonfa, która ma 60 cm długości.

 

nos.nl, polsatnews.pl

grz/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze