Wielka Brytania: antyterroryści badają podejrzane otrucie pary w Amesbury

Świat

Brytyjska policja metropolitalna potwierdziła w środę, że zatrucie dwojga osób w miejscowości Amesbury w hrabstwie Wiltshire jest badane przez oddział zajmujący się walką z terroryzmem. Para przebywa od soboty w szpitalu; oboje są w stanie krytycznym. Kobieta i mężczyzna z Amesbury - oboje w wieku czterdziestu kilku lat - zostali znalezieni nieprzytomni w sobotę.

Początkowo przypuszczano, że mogli stracić przytomność po zażyciu zanieczyszczonej heroiny lub cracku (kokainy do palenia), ale wstępne badania nie przyniosły jednoznacznych konkluzji i zdecydowano, że konieczne są dalsze testy.

 

Badają skład substancji

 

Śledczy wciąż próbują ustalić skład i pochodzenie nieznanej substancji, która została zidentyfikowana w organizmie obu ofiar. Według informacji telewizji Sky News próbki zostały przekazane wojskowemu laboratorium w Porton Down - temu samemu, które potwierdziło, że marcowy atak w Salisbury na byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego i współpracownika wywiadu brytyjskiego Siergieja Skripala i jego córkę Julię został przeprowadzony przy użyciu produkowanego przez Rosję bojowego środka chemicznego Nowiczok.

 

Amesbury znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów od Salisbury, gdzie w marcu próbowano zabić Skripalów. Po długim leczeniu w lokalnym szpitalu oboje zostali wypisani do domu i znajdują się pod opieką brytyjskich służb, które oskarżyły o atak Rosję.

 

Więcej policji na ulicach

 

W ramach odpowiedzi na ten atak doszło do największej serii wydaleń rosyjskich dyplomatów z krajów Europy Zachodniej od czasu zakończenia zimnej wojny.

 

Policja hrabstwa Wiltshire odgrodziła w taśmami zabezpieczającymi kilka miejsc na terenie Amesbury i Salisbury, w których para z tej pierwszej miejscowości miała wcześniej przebywać. Wzmocniono także obecność policji na ulicach.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie