Filip Czuchwicki będzie nadzorował SKOK-i z ramienia KNF. Wcześniej pracował w Krajowej SKOK

Biznes
Filip Czuchwicki będzie nadzorował SKOK-i z ramienia KNF. Wcześniej pracował w Krajowej SKOK
Polsat News

Filip Czuchwicki 2 lipca został dyrektorem Departamentu Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych i Instytucji Płatniczych UKNF. Wcześniej pełnił funkcję specjalisty ds. prawnych w Krajowej SKOK, a także pracował w kancelarii prawnej zajmującej się obsługą sektora SKOK. Jak podało money.pl, wspólnikiem w kancelarii jest senator PiS Grzegorz Bierecki - współtwórca SKOK.

Filip Czuchwicki objął stanowisko Dyrektora Departamentu Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych i Instytucji Płatniczych (DSI) w Urzędzie Komisji Nadzoru 2 lipca "w wyniku rozstrzygnięcia otwartego konkursu".


Jak podała KNF w środowym komunikacie, "spośród 32 nadesłanych zgłoszeń zespół selekcyjny wytypował do dalszych rozmów 6 osób o najwyższych kwalifikacjach. Po przeprowadzeniu bezpośrednich rozmów Filip Czuchwicki został jednogłośnie wskazany jako najlepszy kandydat na Dyrektora DSI".


Wyjaśniono, że "zespół wziął pod uwagę jego wykształcenie, wiedzę, doświadczenie menedżerskie oraz znajomość środowiska i problematyki SKOK".


Windykacja należności SKOK-ów


W komunikacie KNF podała, że "Czuchwicki jest ekspertem w zakresie prawa handlowego i spółdzielczego".


"Przez ostatnie 7 lat pełnił funkcję Dyrektora Zarządzającego i prokurenta w jednej z największych kancelarii prawnych w północnej Polsce specjalizujących się w obsłudze sektora spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych" - poinformowała KNF.


Według money.pl, chodzi o gdyńską kancelarię Jedliński, Bierecki i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów sp. k, która ma się zajmować m.in. masową windykacją należności SKOK-ów. Ze strony kancelarii miał zostać już usunięty biogram Czuchwickiego.

 

Jak przypomina portal, w ubiegłym roku KNF odwołała się od decyzji prokuratury o umorzeniu śledztwa ws. likwidacji Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych, będącej głównym udziałowcem Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej. Chodzi o 77 mln zł majątku fundacji, które po jej likwidacji, zamiast zasilić fundusz stabilizacyjny Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, miały trafić do prywatnego podmiotu. Od 1990 r. fundacją kierował Bierecki. Z funkcji prezesa zrezygnował, gdy fundację postawiono w stan likwidacji.

 

Śledztwo zostało umorzone 26 czerwca wobec "braku ustawowych znamion czynu zabronionego". Nikomu nie przedstawiono zarzutów popełnienia przestępstwa.

 

Prawnik w Krajowej SKOK


KNF poinformowała też, że wcześniej Czuchwicki "pełnił funkcję specjalisty ds. prawnych w Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej, w której kierował projektami związanymi z implementacją zmian w regulacjach prawnych dotyczących funkcjonowania sektora SKOK".


"Ponadto pracując na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, rozwijał swoje zainteresowania naukowe w obszarze prawa konsumenckiego, co zaowocowało przygotowaniem przez niego rozprawy doktorskiej na temat umowy kredytu konsumenckiego. Jest autorem publikacji naukowych i uczestnikiem wielu konferencji dotyczących rynku finansowego" - podano.


Nadzór nad SKOK-ami


Departament, którego pracami pokieruje Czuchwicki, "sprawuje nadzór nad spółdzielczymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi, Krajową Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo-Kredytową, instytucjami pieniądza elektronicznego, instytucjami płatniczymi i biurami usług płatniczych, instytucjami pożyczkowymi, a także pośrednikami kredytu hipotecznego oraz ich agentami".


"Do zadań Departamentu należy w szczególności wykonywanie zadań dotyczących prowadzenia postępowań w sprawach związanych z dopuszczeniem tych podmiotów do podejmowania i prowadzenia działalności finansowej, sprawowanie bieżącego nadzoru analitycznego nad ich działalnością oraz prowadzeniem w stosunku do nich czynności kontrolnych" - poinformowała Komisja.

 

Od października 2012 roku SKOK-i objęte zostały nadzorem KNF.


"Priorytetem zapewnienie bezpieczeństwa środków w kasach"


Według KNF, "celem nowego Dyrektora DSI będzie kontynuacja dotychczasowych działań mających na celu restrukturyzację sektora SKOK, a priorytetem pozostaje zapewnienie bezpieczeństwa środków zgromadzonych w kasach".


"Departament będzie prowadził także intensywne działania mające na celu wsparcie i rozwój sektora instytucji płatniczych, zwłaszcza w kontekście wykorzystania potencjału związanego z nowoczesnymi technologiami informatycznymi w obszarze usług finansowych (FinTech)" - podano.

 

PAP, money.pl

prz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie