W studniach zabrakło wody przez... przebudowę zakopianki

Moto
W studniach zabrakło wody przez... przebudowę zakopianki
Polsat News

Blisko 80 gospodarstw domowych i ośrodek zdrowia w Naprawie (Małopolskie) nie ma wody z powodu drążenia tunelu w ciągu Zakopianki. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapewnia, że poszukuje wykonawcy studni głębinowych i wykona je na swój koszt.

- Mamy ekspertyzę naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej, która potwierdza, że wiercenie tunelu miało wpływ na obniżenie wód gruntowych i ucieczkę wody ze studni. Ekspertyza dotyczy całego obszaru, gdzie mieszkańcy borykają się z brakiem wody w studniach oraz potencjalnego obszaru gdzie taki problem może wystąpić w przyszłości, w miarę postępu prac przy drążeniu tunelu - powiedziała rzeczniczka krakowskiego oddziału GDDKiA Iwona Mikrut.

Woda dowożona beczkowozami

 

Generalna Dyrekcja zapewnia, że wszędzie tam, gdzie wystąpił problem z wodą, będą wykonywane na koszt inwestora nowe studnie. Wykonawca studni ma zostać wybrany w ciągu kilku dni. Tymczasem woda dla mieszkańców dowożona jest beczkowozami.

 

Problem z brakiem wody w studniach pojawił się w Naprawie po raz pierwszy we wrześniu ubiegłego roku. GDDKiA przyjmuje kolejne zgłoszenia od mieszkańców, którzy borykają się z brakiem wody w studniach.

 

Rzeczniczka GDDKiA zwróciła uwagę, że teren, na którym budowana jest nowa Zakopianka jest skomplikowany geologicznie. Problemem jest tu nie tylko woda, ale i uskoki skalne czy osuwające się grunty.

 

Koszt: ponad 2 mld zł

 

Drążony w masywie góry Mały Luboń tunel będzie stanowił ponad dwukilometrowy odcinek nowej Drogi Krajowej nr S7, czyli popularnej Zakopianki. Do tej pory, równolegle drążone, dwie nitki tunelu mają około 800 metrów długości.

 

Niezależnie od budowy tunelu trwa budowa kolejnych odcinków dwupasmowej Zakopianki pomiędzy miejscowością Lubień a wlotem do tunelu w Naprawie oraz między Skomielną Białą a Rabką-Zdrojem.

 

Koszt budowy nowej Zakopianki między miejscowością Lubień a Rabką-Zdrojem wyniesie ponad 2 mld 105 mln zł.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie