Powstanie wspólny fundusz przemysłu obronnego UE. Budżet: 500 mln euro

Świat
Powstanie wspólny fundusz przemysłu obronnego UE. Budżet: 500 mln euro
Marine Corps

Nowy europejski program rozwoju przemysłu obronnego (EDIDP) ma pomóc w finansowaniu rozwoju nowych i unowocześnionych produktów i technologii. Na ten cel przeznaczonych zostanie 500 mln euro w latach 2019-2020 - zdecydował we wtorek Parlament Europejski. Program ma wzmocnić pozycję i niezależność UE na światowym rynku uzbrojenia i zracjonalizować wydatki.

Unijny fundusz pomoże w finansowaniu projektów realizowanych przez konsorcja składające się z co najmniej trzech przedsiębiorstw publicznych lub prywatnych mających siedzibę w co najmniej trzech różnych państwach członkowskich UE.


Projekty przeznaczone specjalnie dla MŚP i przedsiębiorstw o średniej kapitalizacji (zatrudniających do 3000 pracowników) będą kwalifikowały się do wyższych stawek współfinansowania i do programów realizowanych w ramach stałej współpracy strukturalnej (PESCO).


W ramach europejskiego programu rozwoju przemysłu obronnego finansowany będzie etap rozwoju (między badaniami a produkcją) nowych i ulepszonych produktów i technologii obronnych w UE, począwszy od studiów, poprzez projektowanie, testowanie, a skończywszy na certyfikacji i rozwoju.

 

Zdalnie sterowane systemy, dostęp do przestrzeni kosmicznej


Środki będą mogły być przeznaczone na zdalnie sterowane systemy, łączność satelitarną, dostęp do przestrzeni kosmicznej i stałą obserwację Ziemi,  bezpieczeństwo cybernetyczne i morskie, jak również technologie w siłach powietrznych, lądowych i morskich.


- Program ten stanowi historyczny krok naprzód dla europejskich projektów przemysłu obronnego i stanowi odpowiedź na trzy wyzwania: efektywność budżetową, konkurencyjność i autonomię strategiczną. W ciągu roku negocjacji osiągnęliśmy obiecujące rozporządzenie mające na celu poprawę zdolności innowacyjnych UE - powiedziała sprawozdawczyni projektu, europosłanka Francoise Grossetete (EPL).


Nieformalne porozumienie między Parlamentem a Radą uzyskało poparcie 478 posłów, przy 179 głosach przeciw i 23 wstrzymujących się. Jeśli Rada zatwierdzi projekt, rozporządzenie wejdzie w życie z chwilą jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym UE. Oczekuje się, że pierwsze projekty zostaną sfinansowane w 2019 r.

 

PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie