Żarłacz ludojad w pobliżu Majorki - pierwszy od ponad 40 lat

Świat
Żarłacz ludojad w pobliżu Majorki - pierwszy od ponad 40 lat
Flickr/Elias Levy/CC BY 2.0/Zdj. ilustracyjne

Po raz pierwszy od ponad 40 lat w pobliżu Majorki - jednej z hiszpańskich wysp na Morzu Śródziemnym wchodzących w skład archipelagu Balearów - odnotowano obecność rekina białego, nazywanego też żarłaczem ludojadem.

Jak podał w sobotę portal BBC News, pływającego u wybrzeży leżącej ok. 10 km od Majorki wysepki Cabrera pięciometrowego osobnika nagrała grupa naukowców zajmująca się ochroną przyrody.

 

Ostatni raz w rejonie Balearów rekina ludojada widziano w 1976 roku. Osobniki tego gatunku mogą ważyć nawet do pięciu ton, osiągać do 12 metrów długości i pływać z prędkością 40 km na godzinę.

 

- W ostatnich latach było wiele niepotwierdzonych informacji i różnych plotek, ale jest to pierwszy zapis naukowy obecności rekina białego w wodach Hiszpanii - powiedział agencji EFE biolog Fernando Lopez-Mirones, członek ekspedycji Alnitak 2018, która sfilmowała w czwartek rekina. Uczestnicy tej wyprawy dokumentują życie fauny morskiej w tym rejonie, a żarłacza ludojada kręcili przez 70 minut.

 

Według filmu dokumentalnego z 2007 roku, o którym wspomina BBC News, w latach 1920-1976 wokół Balearów rybacy schwytali 27 żarłaczy ludojadów.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze