Pogrzeb Olgi Krzyżanowskiej. "Szkoda, że tacy ludzie odchodzą, ale to finał nas wszystkich"

Polska

Na gdańskim Cmentarzu Srebrzysko odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłej 22 czerwca Olgi Krzyżanowskiej - działaczki opozycyjnej w czasach PRL, a po 1989 roku m.in. senator i posłanki na Sejm, którego była też wicemarszałkiem. - Szkoda, że tacy ludzie odchodzą, ale to finał nas wszystkich. Po kolei będziemy się tam meldować - powiedział były prezydent Lech Wałęsa.

W pogrzebie wzięli udział m.in. były prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną, były marszałek Senatu, a dziś wicemarszałek izby wyższej - Bogdan Borusewicz, Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) Adam Bodnar, była RPO Irena Lipowicz, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, przedstawiciele środowisk kombatanckich, wojskowych i harcerze, europoseł Janusz Lewandowski, Bogdan Lis, Jacek Taylor, Jerzy Borowczak, Henryka Krzywonos- Strycharska, Aleksander Hall i Jerzy Osiatysński.

 

Krzyżanowska została pochowana w Alei Zasłużonych na gdańskim Cmentarzu Srebrzysko. Pogrzeb poprzedziło nabożeństwo żałobne odprawione w gdańskiej Bazylice św. Mikołaja.

 

Odznaczona Krzyżem Walecznych


Krzyżanowska urodziła się 10 września 1929 r. w Warszawie. Była córką podpułkownika Aleksandra Krzyżanowskiego (ps. Wilk) - dowódcy Armii Krajowej na Wileńszczyźnie i Janiny Krzyżanowskiej - kapitana Armii Krajowej i komendantki powstańczego szpitala. W czasie II wojny światowej także Olga - wówczas nastolatka, należała do Szarych Szeregów, a za swoją działalność została odznaczona Krzyżem Walecznych.

 

Po wojnie ukończyła Akademię Medyczną w Gdańsku, pracowała m.in. w szpitalach w Pucku i Gdańsku. W 1980 r. wstąpiła do „Solidarności”, zasiadała w Krajowej Komisji Koordynacyjnej Służby Zdrowia.

 

Minister zdrowia w gabinecie cieni


Od 1989 r. do 2001 była posłem na Sejm: reprezentowała w nim Komitet Obywatelski, Unię Demokratyczną a następnie Unię Wolności. Przez dwie kadencje pełniła funkcję wicemarszałka izby niższej. Między 1990 a 1993 r. reprezentowała też polski Sejm w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. W 2001 r. została wybrana do Senatu, w którym reprezentowała Blok Senat 2001.

 

Krzyżanowska działała też m.in. w Kongresie Kobiet, pełniąc w jego gabinecie cieni funkcję "ministra zdrowia". Przez wiele lat była przewodniczącą Rady Fundacji Filmowej Armii Krajowej oraz członkinią rady Fundacji im. Stefana Batorego.

 

W 2010 i 2015 r. należała do komitetu poparcia starającego się o prezydenturę Bronisława Komorowskiego. Wśród przyznanych Krzyżanowskiej odznaczeń, poza Krzyżem Walecznych, znalazło się odznaczenie Za Zasługi dla Praw Człowieka przyznawane przez Rzecznika Praw Obywatelskich i Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

 

Była żoną Jerzego Krzyżanowskiego, profesora nauk technicznych, byłego dyrektora Instytutu Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku.

 

PAP, Polsat News, polsatnews.pl

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie