Seryjny podpalacz złapany dzięki kamerom. To strażak ochotnik

Polska
Seryjny podpalacz złapany dzięki kamerom. To strażak ochotnik
Nadleśnictwo Myszyniec

Straż leśna Nadleśnictwa Myszyniec (Warmińsko-Mazurskie) złapała seryjnego podpalacza, który od czterech lat wzniecał pożary lasów. Okazał się nim strażak ochotnik. W jego namierzeniu pomogło nagranie z monitoringu leśnego.

W lasach Nadleśnictwa Myszyniec dochodziło do regularnych pożarów lasu od czterech lat. Niektóre z nich były bardzo rozległe, a w ich gaszeniu, oprócz kilkunastu jednostek straży pożarnej, brały też udział samoloty gaśnicze.

 

Przyznał się. W tym roku podpalał las kilka razy


Od początku leśnicy i straż pożarna byli pewni, że przyczyną pożarów były podpalenia. Podpalacz pozostawał jednak nieuchwytny.


Kilka dni temu las znów zapłonął. Tym razem jednak sprawcę udało się zidentyfikować po nagraniu z monitoringu leśnego. Policja podpalacza zatrzymała, a okazał się nim strażak z ochotniczej jednostki straży pożarnej.


Piroman przyznał, że tylko w tym roku podpalał las już kilka razy. Dalsze śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura.

 

39 proc. pożarów to podpalenia


Od początku roku do 25 czerwca na terenach podlegających Lasom Państwowym wybuchły 1533 pożary lasu - to dwa razy więcej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. Przyczyną 39 proc. z nich było celowe podpalenie.

 

Na szczęście wszystkie pożary szybko gaszono, więc przeciętna powierzchnia jednego była dosyć mała - średnio ogień niszczył ok. 0,24 ha.

 

polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie