Próba zamachu na premiera Etiopii. Zatrzymano 9 osób, w tym zastępcę stołecznej policji

Świat

Policja zatrzymała 9 osób w związku z sobotnią eksplozją granatu w centrum Addis Abeby podczas przemówienia premiera Abiya Ahmeda Alego - podały etiopskie media. Wśród zatrzymanych jest zastępca szefa stołecznej policji. Zarzuca mu się "zaniedbanie obowiązków".

"Dziewięciu podejrzanych znajduje się w areszcie w ramach śledztwa dotyczącego niedopełnienia obowiązków służbowych przy zapewnieniu bezpieczeństwa w trakcie wystąpienia premiera rządu" - podano w komunikacie federalnego komisariatu etiopskiej policji.

 

W wyniku eksplozji granatu podczas wiecu z udziałem premiera zginęła jedna osoba, co najmniej 154 osoby są ranne.

 

41-letni premier Abiy Ahmed Ali, lider Etiopskiego Ludowego Frontu Rewolucyjno-Demokratycznego (EPRDF), b. wojskowy i szef agencji wywiadu stanął na czele etiopskiego rządu w kwietniu.

 

Dziesiątki tysięcy osób na wiecu

 

W wiecu, na którym wystąpił w sobotę, uczestniczyły dziesiątki tysięcy ludzi. Do eksplozji doszło w samym sercu Addis Abeby, bezpośrednio po zakończeniu wystąpienia premiera - pisze Reuters.

 

W oświadczeniu przekazanym przez stację EBC (Ethiopian Broadcasting Corporation) niedługo po wybuchu premier Abiy nazwał atak "nieudaną próbą przeprowadzoną przez siły, które nie chcą zjednoczonej Etiopii".

 

Świadek zdarzenia powiedział Associated Press, że napastnik, który rzucił granatem, znajdował się w tłumie i był ubrany w mundur policyjny.

 

AFP wyjaśnia, że sobotnie wystąpienie premiera było szczególnie ważne, ponieważ szef rządu przedstawiał w nim program reform. Od objęcia funkcji w kwietniu b.r. Abiy, wywodzący się z grupy etnicznej Oromów, wyznającej islam grupy plemion kuszyckich zamieszkujących południową Etiopię, uwolnił sporą grupę więźniów politycznych aresztowanych za poprzedniej władzy i rozpoczął liberalizację gospodarki.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie